Tuzemské stavebnictví v červenci napravilo svůj slabší květnový a červnový výkon. Meziroční růst ve výši 6,5 procenta je letos druhý nejvýraznější. V červenci se dařilo zejména inženýrskému stavitelství, které meziročně vzrostlo o více než desetinu. Nezklamalo ani stavitelství pozemní, jež rostlo tempem pěti procent. Počet dokončených bytů byl za období od ledna do července letošního roku nejvyšší od krizového roku 2009, dokončilo se takřka dvacet tisíc bytů. Stavebnictví z makroekonomického do určité míry kompenzuje slábnoucí průmysl.
Stavební produkce by mohla růst i výrazněji, neboť poptávka je silná. Umocňuje ji čerpání peněz z fondů EU, které z důvodu blížícího se konce programového období pro léta 2014 až 2020 zesiluje. Evropské peníze zhusta míří právě na stavební projekty. Silná poptávka po stavební výrobě však naráží na omezení nabídkové strany, daná nedostatkem kapacit typu vhodné pracovní síly. Právě kapacitní omezení způsobí, že letošní růst stavebnictví zaostane za růstem loňským.
Letos stavebnictví jako celek přidá 4,5 procenta. Loni to bylo takřka deset procent.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.