Český zahraniční obchod se v červenci „držel“, zejména vzhledem k nepříznivé situaci ve světě a vzhledem k horšímu než očekávanému výkonu tuzemského průmyslu. Zahraniční obchod v červenci mírně předčil očekávání trhu. Ten ve střední hodnotě analytických odhadů počítal se schodkem zahraničního obchodu ve výši 0,5 miliardy korun, skutečností je však „černá nula“, konkrétně zhruba šedesátimilionový přebytek.Lepší než očekávaný výsledek plyne zejména z poměrně příznivého vývoje obchodu s automobily, kde Česko do značné míry odolává nasycování a zpomalování převážné části hlavně evropského automobilového trhu.Nicméně zahraniční obchod svým výsledkem přece jenom zaostal za předchozími měsíci, kdy vykazoval až „heroickou“ odolnost vůči nepříznivému vývoji v zahraničí. Bylo zřejmé, že to nemůže trvat věčně. Výsledek zahraničního obchodu je letošní nejslabší, horší byl naposledy loni v prosinci, kdy zahraniční obchod vykázal schodek.
Útlum zahraničního obchodu souvisí s matným vývojem v průmyslu. Červencová čísla za průmyslovou výrobu nenaplnila dokonce ani nikterak pozitivní očekávání. „Prázdninová data“ za průmyslovou výrobu a zahraniční obchod ovšem nelze přeceňovat, kvůli proměnlivému časování celozávodních dovolených. Moudřejší budeme teprve, až budeme znát data i za srpen.Uvažme, že v druhém letošním čtvrtletí vykázal tuzemský zahraniční obchod druhý nejlepší kvartální výsledek v celé historii samostatné České republiky, takže letošní výkon zahraničního obchodu fiaskem nebude, byť druhá polovina roku bude obtížnější.
Nutno také zmínit, že bilanci zahraničního obchodu napomáhá poměrně slabá dynamika investiční aktivity v ČR, která tlumí dovoz.Z klíčových exportních odbytišť českého vývozu se kvůli nejistotě spjaté s brexitem nedaří vývozu do Británie a kvůli problémům tamní ekonomiky také vývozu do Turecka. Nadmíru se daří se naopak vývozu do Ruska, USA, Japonska a Švýcarska, když ve všech těchto destinacích vykazuje český export výrazný meziroční procentuální nárůst.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.