#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Pivo v tomto desetiletí zdražuje o zhruba 14 %, za průměrnou mzdu lze dnes koupit o 326 půllitrů více než roku 2010. Zdražování však zrychlí

30. srpna 2019

V tomto desetiletí zatím pivo zdražilo o zhruba čtrnáct procent. Půllitr světlého výčepního piva stál totiž v červenci 2010 v průměru zhruba deset korun, kdežto letos v červenci pak zhruba 11,40 Kč. Pivo typu světlý ležák lahvový zdražilo ve stejné době z přibližně 18,70 na 21,20 Kč, plyne z údajů Českého statistického úřadu.

Pro srovnání, průměrná hrubá měsíční mzda vzrostla ve zhruba stejném období, mezi prvním čtvrtletím 2010 a prvním čtvrtletím letošním, o bezmála 43 procent. Pivo je tedy stále dostupnější – za průměrnou mzdu si lze pořídit stále více a více půllitrů. V prvním čtvrtletí 2010 odpovídala hrubá měsíční mzda přibližně 1208 půllitrů lahvového piva ležák, v prvním letošním čtvrtletí už se za průměrnou hrubou mzdu dalo pořídit 1534 půllitrů téhož piva, tedy o 326 půllitrů více.

V uplynulých takřka deseti letech ale producentům piva nahrávaly poměrně stabilní ceny energií, které byly zvláště patrné v letech 2013 až 2017. V důsledku světové finanční krize a následných tuzemských recesí se na stabilní úrovni poměrně dlouho držely v tomto desetiletí také mzdy. To je však minulost.

V současné době markantně rostou jak ceny energií, tak mzdy, což nakonec budou muset pivovary promítnout do konečně spotřebitelské ceny svých výrobků. Dnes oznámené zdražení některých piv vyráběných Plzeňským Prazdrojem tak může už na podzim odstartovat širší vlnu zdražování v tuzemském pivovarnictví. Pivovary prostě musí zaplatit sládky a další své zaměstnance, stejně jako rostoucí náklady na logistiku a distribuci. Nemohou růst svých mzdových a dalších nákladů, třeba palivových, věčně „schovávat“ do marží. Piva tak letos a pak také příští rok zdraží o zhruba tři procenta.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře