Již deset týdnů trvající masivní protesty v Hong Kongu nabývají bezprecedentní povahy. Území kvůli demonstracím hrozí závažné ekonomické zpomalení. Politická krize tam zkrátka může v krajním případě vyvolat dokonce i krizi ekonomickou. To by kromě jiného ohrozilo plány tuzemské skupiny PPF na primární úpis akcií Home Creditu právě na hongkongské burze.
Protesty zašly tak daleko, že dnes musely být zrušeny stovky letů z hongkongského letiště. Protestující v uplynulých dnes pronikly do letištního areálu a včera zaplavili jeho terminály. Úřady se tak rozhodly provoz na letišti omezit a zmíněné lety zrušit. Kanadský či australský premiér vyjádřili značné znepokojení se situací a vyzvali Čínu, pod jejíž správu Hong Kong spadá, aby k situaci přistupovala uvážlivě. Čína protestující přirovnává k teroristům, což australský premiér explicitně odmítl.
Hongkongské letiště má klíčový význam pro celou ekonomiku teritoria. V loňském roce odbavilo takřka 428 tisíc letů. Jedná se o nejrušnější letiště v Asii a o největší světové letiště z hlediska nákladní přepravy. Na hrubém domácím produktu Hong Kongu se přímo či nepřímo podílí zhruba pěti procenty. Hong Kong představuje hlavní bránu pro investory z celého světa, kteří touží chtějí dělat obchod s Čínou. Je „domovem“ mimopevninské varianty čínské měny, renminbi, kterou Peking svazuje mnohem méně než variantu pevninskou.
Ve druhém čtvrtletí se hrubý domácí produkt teritoria propadl mezikvartálně o 0,3 procenta. Hong Kongu vážně hrozí recese. V červenci hongkongský index nákupních manažerů, klíčový předstihový ukazatel, klesl nejníže od března 2009, kdy vrcholila světová finanční krize. Padá objem nemovitostních transakcí a pět měsíců v řadě se propadají maloobchodní tržby.
Důvodem je primárně obchodní válka mezi USA a Čínou a hrozba vážného celosvětového zpomalení, nemalou roli ale hrají právě i probíhající protesty. Třeba horší spotřebitelská nálada v Hong Kongu, daná obchodní válkou, umocňuje nespokojenost tamního obyvatelstva se správou teritoria a s Pekingem samotným. V začarovaném kruhu tak tato nespokojenost ústí v demonstrace, které dále stahují hongkongskou ekonomiku. Investoři se obávají zejména toho, že Peking nakonec použije hrubé síly, aby nastolil pořádek. Stahují se burzy, která tak podává nejhorší výkon od první poloviny 80. let, kdy se rozhodlo, že teritorium vejde z britské správy pod správou čínskou. Propad burzy zřejmě povede k tom, že některé plánované primární emise akcií budou zrušeny nebo odloženy. Může to postihnout i primární úpis akcií Home Creditu, jenž plánuje získat na hongkongské burze až 1,5 miliardy dolarů.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.