#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Donald Trump oznámil, že chce zavést dodatečné clo na čínské zboží

2. srpna 2019
Moderátor Tomáš Pavlíček z Radiožurnálu se ptá na nová dovozová cla. Přečtete si přepis rozhovoru s ekonomem Lukášem Kovandou.


Americký prezident Donald Trump se sice těší na pokračování pozitivního dialogu s Čínou o obchodu, ale mírně řečeno ho opepřil novými cly na čínské zboží. Jedná se údajně o menší dodatečné clo ve výši 10 % na zboží a produkty v hodnotě 300 miliard dolarů. Po Trumpově prohlášení klesly indexy akciových trhů v Evropě, v Asii i ve Spojených státech. Dolů šla i hodnota dolaru. Cena ropy se propadla nejvíce za 4 roky, zhruba o 8 %. Čína ohlásila, že pokud bude americká strana na těchto clech trvat, bude muset přistoupit k odvetným opatřením. My jsme ve spojení s hlavním ekonomem společnosti Czech Fund Lukášem Kovandou. Dobrý den.

Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom Czech Fund
Dobrý den.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
Rozumíte těm důvodům, které americký prezident uvedl, když svůj krok oznamoval? Čínský prezident si podle Trumpa údajně nepostupuje v jednáních směrem k obchodní dohodě dost rychle.

Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom Czech Fund
To Trump tvrdí, ale myslím si, že pravda bude někde jinde, protože už příští rok se bude americký prezident ucházet o znovuzvolení a naproti tomu jeho čínský protějšek má daleko delší, možná až doživotní mandát. To znamená, Trumpa tlačí čas, řekneme-li to takto a on potřebuje i svému americkému voliči ukázat tvrdou a ráznou tvář v rámci svého postoje vůči Číně, a proto se tedy rozhodl takto eskalovat v tuto chvíli obchodní válku. A to, že to nějakým způsobem pak vysvětluje třeba nedostatečným odkupem zemědělské produkce ze strany Číny, té americké zemědělské produkce, tak to si myslím, že je druhořadý, ne-li dokonce jenom zástupný motiv, zástupné vysvětlení.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
Krok šéfa Bílého domu kritizovaly třeba americké obchodní řetězce, podle nichž porostou ceny zboží a sníží se spotřeba. Kde přesně to tedy pocítí americký spotřebitel, pokud opravdu cla vstoupí v platnost?

Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom Czech Fund
V tom to je opravdu ta nejnovější sada cel, pokud opravdu vstoupí 1. září v platnost, odlišná od těch předchozích, které byly uplatňovány už letos nebo loni. A to proto, že nyní by tato cla dopadla přímým způsobem na běžného amerického spotřebitele. Jestliže třeba loni se zaváděla cla na ocel nebo hliník, tak to běžný řadový Američan nijak nepozná přímým způsobem, ale nyní, jestliže tedy budou tato zavedená, dojde ke zdražení, například mobilních telefonů nebo počítačů nebo dětského oblečení. A to už ten americký spotřebitel přímo pocítí na vlastní peněžence. A z tohoto hlediska se tedy zdá ten Trumpův krok poněkud hrou vabank, protože se zatím nedá sázet na to, že by Peking ustoupil. A on si tedy může rok před volbami docela namíchnout svého potencionálního voliče, protože mu zdraží zboží, které on často poptává a kupuje.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
A může mít tenhle krok dopad i na zákazníky tady v Evropě, pokud si třeba zvykli kupovat přes internet zboží ve Spojených státech?

Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom Czech Fund
Tam může být zprostředkovaný efekt, ale zatím si myslím, že to, co v Evropě spíše hrozí je to, že Donald Trump rozjede obchodní válku nejen tedy na čínské frontě, kde ji nyní vede, ale také na té frontě transatlantické, řekněme. Stále má na stole tu možnost, aby tedy zavedl do listopadu letošního roku cla zejména na evropská auta, na autodíly a to by pak pocítila velmi neblaze i česká ekonomika. Takže, myslím si, že ten efekt těch současných cel na evropskou ekonomiku bude omezený a zprostředkovaný.

Tomáš PAVLÍČEK, moderátor
Míní hlavní ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda. Díky, mějte se hezky. Nashledanou.

Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom Czech Fund
Nashledanou, hezký den.

Odvysíláno v Radiožurnálu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře