Bílý dům se dosud debatě o bitcoinu a kryptoměnách v podstatě vyhýbal. To se ale změnilo koncem minulého týdne. „Nejsem fanoušek bitcoinu ani jiných kryptoměn,“ svěřil se prezident Donald Trump na svém twitterovém účtu. „Nejsou to peníze, jejich hodnota vysoce kolísá a nejsou ničím podloženy,“ polemizoval dále. Navíc podle něj podněcují nezákonné jednání, jako je například obchod s drogami.
S cenou bitcoinu nejprve Trumpovy poznámky prakticky nepohnuly. Během víkendu se však cena nejrozšířenější kryptoměny nakonec přece jenom poměrně citelně propadla. Až pod úroveň 10 tisíc dolarů za kus, kde se ocitla poprvé od začátku července.
Trump by se o bitcoinu zřejmě ani nezmiňoval, ale kritiky se dopustil v rámci širšího výpadu proti virtuálním měnám, jak o nich hovoří, zejména pak proti měně libra. Její spuštění v příštím roce iniciuje Facebook v rámci konsorcia dalších partnerů, jako je Visa, MasterCard nebo Uber.
Jestliže se chce Facebook stát bankou, musí podle Trumpa požádat o standardní bankovní licenci a následně tedy podléhat všem příslušným regulacím, jako ostatní banky. Jedinou skutečnou měnou je dle něj ve Spojených státech dolar. Dolar prý s přehledem dominuje mezi měnami všude ve světě a navždy tomu tak i zůstane.
Víkendový propad ceny bitcoinu má spíše než přímo Trump na svědomí debata, kterou jeho tweet rozpoutal a která se od té doby odehrává hlavně na sociálních sítích. Týká se toho, zda prezident může bitcoin či jinou kryptoměnu zakázat. Jeden z argumentů zní, že jej zakázat nelze, neboť bitcoin je kód, tudíž by zákazem pošlapal první dodatek ústavy Spojených států o svobodě projevu. Jelikož zákaz kódu je vlastně zákazem slova, tedy pošlapáním svobody slova.
Trump však zřejmě může občanům USA zapovědět obchodování s bitcoinem či jinou kryptoměnou, jak tak učinil letos v lednu v případě venezuelské krypotoměny petro. O její rozšíření usiluje venezuelský režim prezidenta Nicoláse Madura, se kterým je Trumpova administrativa „na kordy“.
Zřejmě to byla právě až debata o možném zákazu bitcoinu, spíše než samotný citovaný Trumpův tweet, která některé z investorů vylekala natolik, že se kryptoměny zbavili, čímž srazili její cenu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.