Míra nezaměstnanosti v červnu setrvala na své květnové úrovni 2,6 procenta. Jedná se o potvrzení rekord tohoto milénia. Je to totiž nejnižší míra nezaměstnanosti od druhé poloviny 90. let. V červnu vrcholí příprava na letní sezónu, což podporuje vytváření pracovních míst v turistickém ruchu či lázeňství, ale také pochopitelně v zemědělství, stavebnictví či lesnictví. V turistickém ruchu panuje už nyní nebývale kritický nedostatek pracovní síly, což se týká například kempů či horských bud v oblastech Krkonoš.
S nedostatkem vhodné pracovní síly se ale potýká celá ekonomika, která momentálně vykazuje počet volných pracovních míst, který jen o procento zaostává za svým absolutním rekordem, když přesahuje 340 tisíc pozic. Nedostatek pracovní síly pohání růst mezd, který výrazně přispívá k inflačním tlakům v ekonomice a současně ke snížení ziskovosti tuzemské podnikové sféry na nejnižší úroveň od přelomu milénia.
Míra nezaměstnanosti se však ocitá se na svém pomyslném dně. Další výraznější pokles už čekat nelze, maximálně o jednu či dvě desetinky procentního bodu, a to ještě letos. Avšak v příštím roce už míra nezaměstnanosti mírně poroste, zejména kvůli ochabování průmyslové produkce, které škodě nepříznivá mezinárodní ekonomická situace, obchodní války či hrozba tvrdého brexitu.
Při pokračující ztrátě dynamiky tuzemského průmyslu lze právě už od příštího roku očekávat růst míry nezaměstnanosti, byť nejprve jen velmi pozvolný. Míra nezaměstnanosti je totiž zpožděný makroekonomický ukazatel, který se vyvíjí se zpožděním za většinou dalších makroekonomických indikátorů.
V letošním roce vykáže míra nezaměstnanosti celkovou úroveň 2,9 procenta, v příštím pak 3,3 procenta.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.