Český statistický úřad dnes dále zpřesnil údaj o růstu české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí. Tuzemské hospodářství přidalo meziročně 2,8 procenta. Dosavadní údaj přitom činil 2,6 procenta.
Další údaje o vývoji české ekonomiky v prvním letošním, které dnes ČSÚ zveřejnil, již tak příznivé nejsou. Slabou úroveň totiž vykazuje investiční aktivita firem, jak ji zachycuje ukazatel míry investic podnikové sféry. Míra investic vykázala během prvních tří měsíců letošního roku jednu z nejslabších hodnot v tomto tisíciletí. Na minimu v tomto miléniu je také míra zisku podnikové sféry. Ta se na svém dně ocitá především z důvodu růstu mezd a nákladů na pracovní sílu. Z tohoto titulu je poněkud překvapivé, že firmy více neinvestují například do automatizace výroby, což naznačuje právě slabá úroveň ukazatele míry investic. Nabízí se otázka, zda důvodem slabých investic není nejvíce právě to, že firmy musí vyplácet vyšší mzdy, takže jim už na investice tolik nezbývá.
Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zůstala pod nepříznivým tlakem mezinárodního dění. Přes pozitivní korekci údaje o růstu v prvním čtvrtletí letos nelze očekávat významnější zrychlení růstu ekonomiky nad rámec současné prognózy jejího letošního růstu ve výši 2,4 procenta. Stále přitom převažují rizika ještě nižšího růstu, a to právě kvůli nepříznivé ekonomické situaci ve světě.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.