Akciové trhy se při dnešním asijském obchodování propadly. Obchodovalo se v poměrně malých objemech. Nervozita je před sobotním setkáním amerického a čínského prezidenta dobře patrná. Donald Trump a Si Ťin-pching se setkají v rámci summitu skupiny zemí G20 v japonské Ósace a trh by rád věřil tomu, že schůzka bude znamenat pozitivní zlom ve vývoji ekonomických vztahů dvou nejsilnějších světových hospodářství. Ty jsou zvláště napjaté od letošního května, kdy zkrachovala jednání o smíru v obchodní válce.
Americký ministr financí Steven Mnuchin tvrdí, že obchodní dohoda byla tou dobou hotova z 90 procent. Trh taková slova vnímá tak, že naděje na dohodu ještě nejsou úplně pohřbeny a že sobotní setkání obou prezidentů může vést k obnovení jednání mezi USA a Čínou.
Někteří investoři věří v pozitivní vývoj americko-čínských vztahů v příštích měsících a dohodu předpokládají na přelomu roku. Prý ani sám Trump si podle nich nepřeje vleklé obchodní válčení. Jde mu prý hlavně o to, aby přiměl americkou centrální banku – Fed – snížit úrokové sazby. Ke snížení sazeb by přitom mohlo dojít už v červenci.
Investoři vycházejí z předpokladu, že obchodní válka Spojených států a Číny povede ke zhoršení prognózy ekonomického růstu USA, takže Fed nakonec zasáhne a měnovou politiku uvolní. Čímž dodá burzám vzpruhu. Další vzpruhu pak zajistí sám Trump, až počátkem roku 2020 dohodne s Pekingem obchodní smír. Kombinace nižších úroků a nečekaného smíru přivodí trhům euforický stav, který Trumpovi vydláždí cestu za znovuzvolením. Třešinkou na dortu bude to, že při velikášství sobě vlastním prodá americké veřejnosti smír s Pekingem jako svůj naprostý triumf a jako totální čínskou kapitulaci.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.