Nejspokojenější jsou v Česku lidé na Karlovarsku. A pak také v Praze a na Liberecku. Vyplývá to z čerstvých čísel Českého statistického úřadu. Nejméně spokojení jsou naopak Češi žijící na Ústecku, Pardubicku a v Moravskoslezském kraji.
Hlavní roli nehrají peníze. Nejspokojenější jsou totiž napříč kraji studenti. Ti přitom, jak známo, mívají do kapsy hluboko. Zato ovšem, pochopitelně, je na jejich straně mládí a životní perspektiva. Naopak nejméně spokojení jsou v Česku nezaměstnaní a důchodci. To nepřekvapí. Ti první postrádají podstatnou část životního naplnění a pocit smysluplnosti, které zaměstnání poskytuje. Ti druzí, důchodci, zase mnohdy čelí postupně se horšícímu zdraví, a tedy i perspektivě.
Je zjevné, že peníze jako takové nepochybně hrají ve spokojenosti Čechů roli. Ostatně, třeba Pražanům pomáhá k vyšší spokojenosti také právě vyšší životní úroveň a relativně vyšší mzdy.
Peníze však mají svoji roli až ve „druhém sledu“. Podstatnější je pro Čechy pocit smysluplnosti života, životního naplnění a perspektivy.
Ostatně Karlovarský kraj v rámci ČR ekonomicky nijak nevyniká, to spíše naopak. Průměrná mzda tam je nejnižší ze všech krajů ČR. A přesto jsou tam lidé nejspokojenější.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.