Nová salva v americko-čínské obchodní válce je tady. Pár dní staré naděje na smír jsou pryč. Washington zvýšil clo pro velkou část čínského dovozu z 10 na 25 % a Peking zvažuje odvetu. Na pozadí titánského střetu dvou ekonomik světa proběhla nenápadná schůzka jejich obchodních delegací, prozatím bez výsledku. Šéf Bílého domu má za to, že s dohodou není proč spěchat. Dramatický vývoj americko-čínského sporu už hýbe i světovými burzami. V průměru se obchody snížily o 2 %. Vyšší americká cla mohou mít dopad i na evropské trhy, včetně střední Evropy.
Jakub SZÁNTÓ, moderátor
Možný vývoj střetu a jeho dopady na zbytek světa probereme s hlavním ekonomem Czech Fundu, Lukášem Kovandou, dobrý večer.
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Czech Fund
Dobrý večer.
Jakub SZÁNTÓ, moderátor
Ty úvodní salvy celého sporu vypálil Washington. Jaké jsou ty hlavní body amerických stížností vůči Číně?
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Czech Fund
Tak momentálně Washingtonu a právem je třeba říci vadí to, že Číňané nejdřív něco řekli, to znamená zřejmě tedy dali ruku na to, že dokonce změní svoji legislativu kvůli tomu, aby mohla být uzavřena ta dohoda, ale následně si více prostudovali celou věc a zřejmě tedy dokonce sám prezident Ši řekl, že žádná legislativa čínská se přepisovat nebude a s tímto když přišli o víkendu minulém za Donaldem Trumpem, tak se rozčílil a prostě řekl, že ne, že Číňané porušují to, na čem se dohodli s Američany a že proto tedy zavede tato cla. Takže na Čínu to vrhá i v tom mezinárodním společenství poněkud nelichotivé světlo, protože nyní působí tak, jako že nedrží své slovo. Což je extrémně důležité a může to i třeba Evropskou unii přičlenit trochu blíže ke Spojeným státům v rámci tedy toho globálního pohledu může vzniknout jakási silnější protičínská fronta.
Jakub SZÁNTÓ, moderátor
V důsledku těch, té války, toho uvalování cel jeden na druhého samozřejmě může utrpět celkově celosvětový obchod, nejenom obchod mezi těmito dvěma zeměmi, zmínil jste Evropskou unii, jaký dopad se dá očekávat na Evropskou unii a takové země, jako je Česká republika s jejich velmi silným akcentem na export?
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Czech Fund
Ono je to paradoxní, ona vlastně ten střet je střet dvou velikánů, dvou největších ekonomik, ale ty dvě ekonomiky nejsou až tak závislé na zahraničním obchodu, jako třeba Německo, jako třeba Česká republika. To znamená ten střet těchto dvou velikánů vlastně tíživě i může dopadnout na menší otevřené ekonomiky, které jsou závislejší na zahraničním obchodu jako je právě Německo nebo jako jsme my, tudíž jsme tak trochu rukojmí ve sporu dvou obrů. Což je samozřejmě nezáviděníhodná pozice a my vlastně nemůžem nic dělat s tím.
Jakub SZÁNTÓ, moderátor
A k tomu přichází ještě ten řekněme paralelní spor mezi právě Evropskou unií a mezi Spojenými státy kolem ne úplně vyrovnaných cel, co se týče dovozu automobilů, což samozřejmě pro Evropu, ale opět pro Českou republiku je velmi závažné. Jak vidíte vývoj na této, na tomto poli?
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Czech Fund
Ono v rámci toho halasu kolem toho americko-čínského sporu to trochu utichá, ale vlastně v příštím týdnu velmi pravděpodobně Donald Trump rozhodne o tom, zda uvalí cla na evropská auta a zda uvalí cla na evropské autodíly, protože on má čas do 18. května, od poloviny února mu totiž leží na stole zpráva ministerstva obchodu amerického, na jejímž základě se rozhodne a je docela pravděpodobné, že uvalí cla tedy i na této evropské frontě, což by vlastně vytvořilo historicky bezprecedentní situaci, kdy by celý svět se jaksi ocitl ve vzájemném celním střetu a pochopitelně by to vedlo k dalším poklesům burz a k dalším poklesům ekonomiky a česká bude patřit k těm nejzasaženějším, tudíž není to příliš radostná vyhlídka.
Jakub SZÁNTÓ, moderátor
Tak uvidíme, jak se bude ten spor vyvíjet. To byl Lukáš Kovanda, jeden z předních českých ekonomů, díky, že jste přišel do Horizontu.
Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Czech Fund
Hezký večer.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.