Pohonné hmoty ve většině vyhledávaných turistických a dovolenkových destinací budou letos dražší než loni. Existují ale četné výjimky
V ČR samotné je dle dat Evropské komise benzín i nafta dražší než loni začátkem prázdnin. I když pouze docela nepatrně. Benzin, jenž stojí 33,58 koruny za litr, je v porovnání se začátkem loňského července dražší o zhruba 40 haléřů na litr. Nafta – stojí teď 32,59 koruny za litr – pak o necelých třicet haléřů na litr.
V Německu si návštěvníci ale připlatí v přepočtu o více než dvě koruny na litr než loni, benzín tam teď vyjde průměrně v přepočtu na 39,63 koruny za litr. Nafta ale v Německu zdražila za rok jen zhruba o dvacet haléřů na litr, stojí teď v přepočtu 33,15 koruny za litr.
Benzín je letos nepatrně, o pár haléřů dražší než loni i na Slovensku, nafta tam ale v korunách vyjde o zhruba sedmdesátník levněji než loni. Stejně tak je nafta letos levnější v Rakousku, benzín je tam ovšem o třicetník dražší než loni. Zhruba 1,50 Kč za litr navíc si ale řidiči letos v porovnání s loňskem připlatí v Polsku, jak za benzín, tak za naftu. Polsko tak zejména v případě nafty ztrácí svůj status ultralevné země.
O osmdesát haléřů na litr méně v případě benzínu a o čtyřicet méně v případě nafty letos čeští turisté zaplatí v Itálii. Ve Francii bude letos benzín dražší o osmdesátník, nafta zůstává stejně drahá. Výrazně zdražuje benzín v Maďarsku, meziročně o skoro 1,20 koruny na litr. Nafta je tam dražší o padesátník. O něco méně než v Maďarsku letos zdražují pohonné hmoty ve Španělsku.
Benzín je letos levnější ve Slovinsku, Chorvatsku, Bulharsku i Řecku, a to v rozmezí od 20 do 70 haléřů na litr. Nafta z těchto zemí zlevnila ve Slovinsku a Řecku, zdražila naopak v Chorvatsku a Bulharsku. Bulharsko ale letos zůstává z hlediska korunové ceny pohonných hmot nejlevnějším krajem.
Popsaný vývoj má na svědomí zejména vývoj cen ropy na světových trzích a pak také kursové pohyby jednotlivých měn příslušných zemí.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.