Češi stále nakupují s opravdu velkou chutí. Maloobchodní tržby rostly v dubnu meziročním tempem 6,9 procenta, tedy nejrychleji od loňského ledna.
Nutno však říci, že jim k silnému růstu pomohly Velikonoce, které letos připadly na duben, zatímco loni převážně už na březen. Po očištění o vliv právě i odlišného termínu Velikonoc loni a letos však tržby stále rostly solidním tempem 5,4 procenta. Výdaje Čechů za potraviny dokonce v dubnu meziročně narostly o deset procent, nejvýrazněji od září roku 2003.
Češi tedy o letošních Velikonocích „pořádně hodovali“, i když markantní růst výdajů za potraviny pochopitelně částečně plyne z prosté skutečnosti jejich zdražování. To je patrné například u brambor, cibulí, zelí a další zeleniny, jejíž cena je z důvodu loňské slabé úrody na historickém maximu. Cibule nebo zelí je letos přibližně o 100 procent dražší než loni ve stejnou dobu roku.
S tím souvisí i růst výdajů Čechů v restauracích, který byl v dubnu meziročně necitelnější od loňského ledna.
Jen nepatrný meziroční nárůst vykázal v dubnu objem tržeb v motoristickém segmentu, který tak potvrdil svoji letošní stagnaci. Trhy s automobily prochází útlumem nejen v ČR, ale v podstatní části Evropy.
V dalších měsících letošního roku bude růstová dynamika maloobchodních tržeb oslabovat, takže za celý rok vykáže maloobchod růst čítající 3,8 procenta. To je o jeden procentní bod slabší růst než v roce 2018.
K dalšímu zpomalování dynamiky maloobchodu bude docházet v následujících letech. Důvodem bude ztráta výkonu české ekonomiky, slabší produkce jejího průmyslu, nárůst míry nezaměstnanosti a s ním související výrazné zmírnění tempa mzdového růstu a pokles spotřebitelského sentimentu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.