Zdražování pohonných hmot v uplynulém týdnu zmírnilo. Benzín zdražil o dvanáct haléřů na 33,28 koruny za litr, zatímco nafta o šest haléřů na 32,49 koruny za litr. Benzín se tak prodává za nejvyšší cenu od loňského listopadu, kdežto nafta je nejdražší od loňského prosince. Od svého letošního cenového dna v polovině února zdražil benzín již o 9,7 procenta.
V růstu cen pohonných hmot v ČR se zrcadlí letošní zdražování ropy. Severomořská ropa typu Brent v letošním roce zdražila o více než 34 procent. Aktuálně tlak na růst cen ropy vyvolává zejména napětí v americko-íránských vztazích. Proíránské síly například v uplynulých dnech prostřednictvím dronů zaútočily na ropovod v Saúdské Arábii, terčem útoku se rovněž stávají ropné tankery v oblasti Zálivu. Naopak eskalace obchodní války mezi USA a Čínou vyvolává tlak protichůdný, na pokles cen. Do cen ropy také promluví víkendové setkání zemí kartelu OPEC a dalších klíčových těžařů.
Pohonné hmoty v ČR v příštím týdnu dále vzrostou, avšak o méně než deset haléřů. Na přelomu května a června by mohl jejich růst ustat zcela, neboť zvýšené napětí kolem obchodní války přetrvá minimálně do druhé poloviny června, kdy by se měl setkat americký a čínský prezident. Tato nejistota neumožní cenám ropy růst nad úroveň 75 dolarů za barel. Růst nad tuto hranici si lze představit pouze při závažném vyhrocení dění v Zálivu. Kartel OPEC by neměl mít zájem zvýšit cenu nad tuto úroveň, protože jeho klíčový hráč, Saúdská Arábie, si příliš nechce nahněvat Spojené státy.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.