Česká vláda brzy rozhodne, zda mladí lidé do 36 let budou moci snáze než ostatní dosáhnout na hypotéku. Banky však rozhodnutí tak trochu „předbíhají“ a začínají samy nabízet atraktivnější úvěry na bydlení, které jsou cílené právě spíše na mladé.
Návrh novely zákona o České národní bance obsahuje i pasáž, která by Čechům mladším 36 let umožnila dosáhnout až na takzvanou „stoprocentní“ hypotéku. Její poskytování nyní Česká národní banka v podstatě zapovídá. Pokud by návrh prošel, což je docela pravděpodobné, lidé do 36 lety by si při splnění dalších podmínek mohli u své banky půjčit na celou nemovitost, aniž by museli skládat dvacet nebo i více procent její ceny při sjednávání hypotéky ze svého jako nyní. To by například mladým rodinám s dětmi umožnilo snadnější přístup k bydlení. Řada těchto rodin pochopitelně nedisponuje statisícovými, nebo dokonce milionovými částkami, které jsou v současnosti pro získání hypotéky potřeba.
Některé banky ovšem na verdikt vlády nečekají a budou poskytovat výhodnější hypotéky už teď. Česká spořitelna nabídne „devadesátiprocentní“ hypotéku. Ovšem pouze za té podmínky, že si žadatel půjčuje na své první bydlení, na startovací byt. Je tedy zjevné, že nabídka je určena primárně mladým. Je pravděpodobné, že další banky budou přicházet z podobnými nabídkami. Konkurence na hypotečním trhu je mezi bankami velice intenzivní. Hypotéky jsou pro banky stále velmi pohodlným zdrojem zisku a banky nyní musí vymýšlet způsoby, jak čelit slábnoucímu zájmu o ně.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.