Výsledková sezóna v USA dnes nečekaně začala ve velkém stylu. Akcie největší americké banky, JP Morgan Chase, vylétly po zahájení pátečního obchodování o více než čtyři procenta poté, co ústav oznámil hospodářské výsledky za první letošní čtvrtletí, které ve většině ohledů předčily očekávání analytiků. Banka vykázala citelný nárůst zisku, rekordní čistý úrokový výnos, přičemž její čistá úroková marže dosáhla sedmiletého maxima. Celkem se dařilo i čtvrté největší americké bance, ústavu Well Fargo. Ta zaznamenala lepší než předpokládané tržby.
Klíčový ukazatel amerických burz, index Standard & Poor’s 500, se i díky růstu právě bankovních titulů dnes po zahájení obchodování vyhoupl až nad úroveň 2910 bodů. Vyšších hodnot v historii dosáhl pouze během několika dní na přelomu loňského září a října, kdy vykazoval svá dějinná maxima. V průběhu dalšího dnešního obchodování však index své zisky částečně korigoval. I tak však platí, že se dnes dostal necelé jedno procento na „dostřel“ od historického uzavíracího maxima.
Akciím v USA se dnes se začátkem obchodování dařilo i proto, že svého historického rekordu dosáhly akcie společnosti Walt Disney, která oznámila spuštění nové streamovací služby. Pozadu nezůstal ani energetický sektor. Společnost Chevron totiž za 33 miliard dolarů kupuje Anadarko Petroleum a fúze povzbuzuje převážnou část sektoru.
Aby toho nebylo málo, příznivé zprávy pršely dnes z v Číně, kde čísla ukázala vzmach tamní úvěrové činnosti, což celkem přesvědčivě signalizuje stabilizaci druhé největší světové ekonomiky.
Teprve další obchodní dny však naznačí, do jaké míry bude začínající výsledková sezóna v USA úspěšná. Příliš pozitivní očekávání totiž nevzbuzuje, spíše naopak. A jedna vlaštovka – ta dnešní – jaro rozhodně nedělá. Stejně tak je třeba vyčkat na další data z Číny. Ani o stabilizaci její ekonomiky ještě nelze hovořit jako o hotové věci.
Optimismus může ještě dnes vzít americkým burzám čerstvá zpráva, že Evropská unie zvažuje cla na americké zboží v ročním objemu dovozu do EU ve výši necelých dvanácti miliard dolarů. Cla by se týkala rozličného zboží od kabelek po vrtulníky. Jsou odvetou za cla, kterými Trumpova administrativa v uplynulých dnech pohrozila kvůli stále nedořešenému letitému sporu ve věci subvencí výrobci letadel Airbus, jež mají poškozovat jeho amerického rivala Boeing.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.