Od srpna 2011, kdy se zlato pohybovalo na historických maximech (kolem 1900 dolarů za unci), klesla jeho cena zhruba o třetinu. Jedni mluví o tom, že bublina definitivně splaskla a že se blyštivý kov k podobným hodnotám v dohledné době rozhodně nevrátí, druzí naopak tvrdí, že se zlato v poklidu rozdýchává, aby se už brzy odrazilo k dalšímu výraznému růstu. Výhledy většiny analytiků zatím nenaznačují, že by byla druhá varianta příliš pravděpodobná. Ale na druhou stranu, sami víte, jak to s podobnými „zaručenými“ předpověďmi bývá…
Lukáš Kovanda
Pokud zlato kupují centrální banky, včetně třeba polské nebo maďarské, pokud ho drží ta švédská nebo opravdu ve velkém ta německá, jistě nebude úplný nerozum mít v něm (nebo mixu drahých kovů) také část investičního portfolia. Třeba jen tak do jeho pěti procent.
Od investic do zlata odrazují hlavně tři druhy lidí. Keynesovští ekonomové, kteří ve zlatě vidí – tak jako sám jejich guru John Maynard Keynes – „barbarský relikt“. Dále pak finančníci, makléři a investiční poradci, kteří potřebují, aby si jejich klient kupoval spíš akcie než kov, protože na tom víc vydělají. A za třetí centrální bankéři. U nich jde mnohdy o pokrytectví až neuvěřitelné, jelikož sami mají ve svých sejfech leckdy i stovky, ba dokonce tisíce tun zlata. Bohužel ne ti čeští, Česká národní banka se podstatné části zásob zlata zbavila koncem 90. let, když byla cena kovu na dně. Keynesovští ekonomové, různí finanční kejklíři a centrální bankéři se v minulosti tolikrát mýlili a tolikrát se ještě zmýlí, že je opravdu není třeba brát až moc vážně. Ano, zlato nenese úrok, ani dividendu, a skladování něco stojí, protože ideální je zlato fyzické. Ale každý jednotlivý investor by měl používat svoji vlastní hlavu – a to právě a zejména v případě zlata.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.