Finanční trhy svedou kde co. Větru i dešti sice poroučet neumí, lze se na nich však proti podnebným rozmarům pojistit. Prostřednictvím takzvaných derivátů na počasí. Energetické společnosti se tak mohou pojistit například proti příliš mírné zimě, během níž lidé málo protopí, farmáři zase proti chabé sklizni, způsobené mrazy či suchem, a třeba zábavní parky proti propršeným víkendům.
Americká skupina CME Group, provozovatel Chicagské obchodní burzy, nedávno uvedla nový druh takového derivátového kontraktu, a sice toho na počasí v Praze. „Skupina tak činí na základě četných žádostí klientů,“řekl autorovi blogu Jeremy Hughes z londýnské pobočky CME Group. Praha se tak zařazuje po bok dalších deseti evropských měst, na jejichž počasí vypisuje chicagská burza – největší burza pro termínové obchodování na světě – kontrakty. Z regionu střední a východní Evropy je pak vůbec prvním takovým městem.
Uvedení nového typu derivátu je důkazem, že inovace na finančních trzích neutichají ani v době, kdy se finanční trhy zotavují z krize, již mnozí mají právě za krizi z inovací. Deriváty se staly jejím symbolem; opěvovaný investor Warren Buffett o nich hovoří jako o zbraních hromadného ničení (i když je sám využívá). Inovace, deriváty, trh – to vše prý selhalo a je třeba tužších regulací a dokonce nové ekonomie, kterou žádá další ze známých investorů George Soros, jenž již dokonce za takovým účelem v Oxfordu zakládá – a padesáti miliony dolarů zadotuje – nový think tank.
Zjednodušíme-li to, deriváty jsou i sázkou. Třeba na to, že bude ošklivo, příliš teplo, nebo příliš sucho, zůstaneme-li u řečených derivátů na počasí. Je samozřejmě otázkou, zda má trh být místem, kde se kapitál rozděluje na dlouhodobé projekty, nebo „sázkovou kanceláří“, kde se horkými penězi honí rychlé zisky. Ani v jednom z případů však ještě nemusí být případný ekonomický kolaps jeho selháním. Co když selže někdo jiný?
Když budou vlády investovat obrovské sumy do bubnování na poplach stran globálního oteplování, o němž mezi vědci stále nepanuje jednoznačná shoda, mohou investoři houfně kupovat deriváty na počasí, jež je mají chránit proti suchu, zbytečně. Prodělají. Je to selhání trhu, nebo vlády? Když americká vláda před krizí podněcovala nemajetné lidi, aby si vzali hypotéku, čímž přispěla k přifouknutí bubliny, šlo o selhání trhu, nebo vlády?
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.