Stavebnictví jde v současnosti „proti proudu“, takže zatímco převážný zbytek ekonomiky ztrácí na dynamice, stavebnictví naopak sílí. V loňském roce vykázalo nejsilnější růst od roku 2004. Pozemní stavitelství rostlo nejvýrazněji od roku 2007, inženýrské pak nejrychleji od roku 2009. Je však pravda, že stavebnictví i přes solidní výsledek zaostalo za očekáváním části trhu, která počítala s jeho dvouciferným růstem za celý rok 2018. Také je třeba doplnit, že stavebnictví roste kvůli matnému výkonu v minulých letech z poměrně nízké základy, což umocňuje růstovou dynamiku. Ta už v letošním roce zdaleka tak silná nebude, nyní naopak kvůli poměrně vysoké základně. Stavebnictví přidá jedno procento.
Stavebnictví pomáhá a nadále pomáhat bude čerpání prostředků z fondů EU, které zhusta míří zejména do inženýrského stavitelství, např. na opravu silničních komunikací. V současnosti čerpání prostředků z fondů EU postupně zrychluje, což se projevuje i poměrně razantním navýšením investičních výdajů ze státního rozpočtu od druhé poloviny roku 2018.
Jedním z důsledků oživení stavebnictví je růst cen stavebních prací. Ty loni dále zrychlily své meziroční růstové tempo. V průměru v roce 2018 meziročně stoupaly nejvýrazněji od roku 2008. Tehdy rostly za celý rok o 4,5 procenta, loni pak o 3,2 procenta. Stavební práce zdražují podobně jako ceny průmyslu kvůli růstu mezd a růstu cen energií. Nezanedbatelnou roli hraje také nedostatek některých stavebních materiálů a z něho plynoucí tlak na růst cen.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.