Míra nezaměstnanosti ve sledování ČSÚ vykázala v prosinci zvýšení své úrovně, a to z listopadové rekordně nízké hodnoty 1,9 procenta na 2,2 procenta.. Naposledy mezi listopadem a prosincem vzrostla v roce 2011. Jedná se tedy o neklamný znak toho, že našla své dno a dále již klesat nebude.
Průměrná úroveň míry nezaměstnanosti dle ČSÚ činila v posledním loňském čtvrtletí 2,1 procenta. To je nejnižší kvartální úroveň míry nezaměstnanosti za všechna čtvrtletí od vzniku ČR v roce 1993. Navíc se jedná o nejnižší úroveň v rámci zemí OECD. Ve třetím čtvrtletí 2018 vykázala míra nezaměstnanosti dle ČSÚ úroveň 2,3 procenta, což už tehdy Česku přisoudilo prvenství v žebříčku zemí OECD dle níže míry nezaměstnanosti.
Harmonizovaná data za poslední čtvrtletí loňského roku ještě OECD nezveřejnila, ale z údajů za říjen a listopad lze usuzovat, že si ČR své prvenství udržela. Její konkurenti v boji o prvenství, Island a Japonsko, vykazují za říjen a listopad 2018 harmonizovanou úroveň míru nezaměstnanosti (srovnatelnou s mírou nezaměstnanosti v ČR dle ČSÚ) v pásmu od 2,4 do 2,6 procenta a je prakticky vyloučené, že by se tam v prosinci míra nezaměstnanosti snížila natolik, aby hodnotu české míry nezaměstnanosti „dorovnali“, nebo dokonce „trumfli“.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.