#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Česko zlepšilo své čerpání evropských peněz, stále je ale podprůměrné

9. ledna 2019
Česká republika v posledním čtvrtletí roku 2018 znatelně zlepšila své čerpání prostředků z fondů EU. Zatímco ještě koncem září 2018 měla proplaceno 19 procent celkového objemu prostředků přidělených v rámci programového období 2014 až 2020, koncem roku 2018 už to bylo 25 procent. Jde však stále o mírně podprůměrný výsledek, jelikož k 31. 12. 2018 bylo celkově – všem zemím EU – proplaceno 27 procent souhrnného objemu prostředků fondů. Pozitivní je také nárůst v podílu smluvně zajištěných prostředků. Ten koncem září činil v případě ČR 57 procenta, přičemž průměr za EU byl 63 procent. Nyní tedy v případě ČR lehce přesahuje 67 procent. Celkově je ČR mezi zeměmi EU sedmá až osmá od od konce v rychlosti proplácení prostředků, což značí mírně zlepšení oproti situaci v převážné části minulého roku. Pomalejší v proplácení je Slovensko, Slovinsko, Itálie, Španělsko, Malta a Chorvatsko. Stejně rychle jako ČR pak proplácení zvládá Bulharsko, jež má rovněž proplaceno 25 procent celkového objemu přidělených prostředků. V posledních kvartále 2018 česká vláda aktivizovala svoji investiční činnost, z velké části právě i kvůli nutnosti čerpat unijní prostředky tak, aby v souladu s pravidlem N+3 nemusely být vraceny. Tyto prostředky pomáhají oživit například segment stavebnictví, který letos podle všeho zaznamená nejlepší rok za posledních deset let.
Zdroj: Evropská komise
Graf zachycuje, jak na tom ČR byla s čerpáním peněz z fondů EU k 30. 9. 2018. Proplaceno měla 19 % objemu prostředků, smluvně zajištěno pak 57 %. V posledním čtvrtletí výrazně v čerpání přidala. Proplaceno tak má 25 % a smluvně zajištěno 67 %. Stále jde o ale o podprůměrný výsledek v rámci EU.
Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře