#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Dluhy Katky Neumannové, Smrt Petra Hájka

31. prosince 2009

Rok se s rokem sešel, jak se říká, a nezbývá než chladit šampaňská a bilancovat, jak se také říká. Drobné bilancování si, s dovolením, neodpustí ani autor blogu.

Končí rok, který se do hospodářských dějin zapíše písmem spíše temným. Svět se musel vypořádat s dopady finanční krize, s ekonomickou recesí. Hovoří se o nejhorší finanční krizi od 30. let, případně o prvním skutečně globálně synchronizovaném hospodářském útlumu.

Rok 2009 se tedy zapíše nejen písmem temným, leč i dosti výrazným. Je přelomový. I proto jsem se během posledních dvanácti měsíců sešel s osobnostmi, které k tomu všemu mají hodně co říci. Na třech světových kontinentech jsem rozmlouval s řadou význačných ekonomů a investorů, od laureátů Nobelovy ceny, jako je bohužel před několika dny zesnulý Paul Samuelson či Robert Merton, po investorské mágy typu Petera Schiffa nebo Marka Fabera, kteří – jak se říká – krizi nejlépe předpověděli. Tyto rozhovory jsou obsahem knížky Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi.

Své místo ovšem nalézají i na tomto blogu. A nejen ony. V roce 2009 tu bylo publikováno celkem 107 textů, z čehož bylo 27 rozhovorů. Jak vyplývá z TOP TEN nejnavštěvovanějších textů, jsou to ale právě rozhovory, které budí největší pozornost webového obecenstva. A to hlavně ty – žádný div – s provokativními, politicky ne zrovna nejkorektnějšími mysliteli, kteří mají všichni tak či onak blízko k rakouské škole ekonomického myšlení (ze zpovídaných ekonomů hlavního proudu se neumístil nikdo, dokonce ani nobelisté Paul Samuelson, Edmund Phelps, Robert Merton či jiní). Z nerozhovorových článků pak slavily úspěch především ty o fast-foodech, hyperinflaci, Kateřině Neumannové, Petru Hájkovi a máslu.

•1)      Přijde totální zhroucení trhů a vlád (rozhovor s Markem Faberem)

•2)      USA se musí zhroutit, pak se světu uleví (rozhovor s Peterem Schiffem)

•3)      Bush o 11. září asi věděl dopředu (rozhovor s Hansem-Hermannem Hoppem)

•4)      Jak klamou fast-foody: aniž o tom víte, aniž o tom ví

•5)      Přijde další a větší krize (pokračování rozhovoru s Hansem-Hermannem Hoppem)

•6)      Zadlužujte se, svět čeká hyperinflace, radí ekonomové

•7)      Prapůvod krize? Půjčky černochům (rozhovor s Mariem Rizzem)

•8)      Neumannová: dluží, kudy chodí. Zvýší český export?

•9)      Smrt Petra Hájka

•10)   Margarín je samý svinstvo, chce to máslo

Děkuji všem za přízeň a přeji vše dobré v roce 2010!

PS: Pevné zdraví přeji Ronaldu Coaseovi, osobní setkání s nímž nakonec letos nevyšlo, jenž před několika dny oslavil 99. narozeniny.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře