Euro bude za 30 korun, prezident Miloš Zeman abdikuje, Rusko vyvolá válku v Evropě, lidé znovu stanou na Měsíci a Karel Gott vyhraje obnoveného Zlatého slavíka. Věštkyně Jolanda má o klíčových událostech roku 2019 jasno. Co na to politici, ekonomové, vědci a umělci? Jak vidí nadcházejících 365 dní oni? Začne hospodářská krize? Jak nízká bude nezaměstnanost, kdo vyhraje evropské volby a nerozmyslí si Britové brexit? Odhady odborníků se každý rok různí a dost často se vůbec nepotkají s realitou. TÝDEN proto znalcům položil 19 otázek pro rok 2019, na něž zároveň odpovídala i známá televizní věštkyně Jolanda. Bude zajímavé sledovat, kdo se v příštích dvanácti měsících přiblíží pravdě více.
Přečtěte si, jak na ekonomické otázky odpověděl Lukáš Kovanda.
Kolik korun bude podle vás na konci roku 2019 stát jedno euro?
Lukáš Kovanda: Budeme rádi, když se do konce roku 2019 dostane kurs pod úroveň pětadvaceti korun za euro. Výraznějšímu posilování koruny bude bránit pokračující, i když pomalejší růst úroků sazeb v USA, přetrvávající, i když – doufejme – méně vyhrocené napětí v mezinárodních obchodních vztazích, ale i další faktory. Mezi ně patří výrazný nadbytek korun v českém mezibankovním systému, který je důsledkem intervenčního nahromadění obrovského objemu devizových rezerv, jednoho z nejvyšších v přepočtu na obyvatele na světě vůbec.
Jolanda: Tak to vám řeknu přesně, bude to třicet korun.
Jaké úrovně podle vás dosáhne průměrná mzda?
Lukáš Kovanda: V průměru za celý rok mírně přeskočí úroveň třiceti čtyř tisíc korun. V posledním čtvrtletí roku 2019 by se ale mohla vyhoupnout nad třicet šest tisíc pět set korun. Najednou slib ČSSD, že do roku 2022 bude průměrná mzda přinejmenším čtyřicet tisíc korun, nezní nijak fantaskně.
Jolanda: Na tohle vám jako věštkyně neodpovím, koho to zajímá, musí se zeptat vlády.
Začne v příštím roce hospodářská krize?
Lukáš Kovanda: Ne. Ta začne, pokud vůbec, nejdříve v roce 2021. Ovšem to, že ekonomika zpomalí, je už takřka jisté. Zpomalení však nutně neznamená ani krizi, ani recesi.
Jolanda: Tenhle rok ještě ne. Velká krize, které bychom se měli všichni bát, přijde za čtyři roky, to bude velký špatný.
Vyšlo v Týdnu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.