#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Chmury bisexuálů

2. listopadu 2009

Muži na manželství vydělávají. To je ekonomům známo již delší dobu. Trio kanadských badatelů odhaduje v říjnové studii Sexuální identita a sňatková prémie, že ženatí muži pracující více než třicet hodin týdně vydělávají v průměru o dvacet procent více – to je právě ona „sňatková prémie“ – než ti, co to životem berou sólo; vlivy vzdělání, věku a dalších „ruchů“ jsou přitom eliminovány. Proč tomu tak je?

První vysvětlení říká, že „ženáče“ k větší produktivitě, již ocení zaměstnavatel, podněcuje snaha zaopatřit děti a být dobrým živitelem rodiny. Druhé má za to, že vlastnosti, jež jsou žádané na pracovním trhu, se víceméně kryjí s těmi, které vítězí na trhu sňatkovém. Je-li jimi dotyčný nadán, bude spíše povyšovat a spíše se ožení. Třetí vysvětlení pamatuje na dělbu práce v domácnosti: ženatí muži jsou produktivnější, jelikož chod domácnosti obstarají ve značné míře manželky a „praktikálie“ spjaté se staromládeneckým životem se jich tudíž netýkají.

To ostatně souzní s poznatkem, že ženy na manželství naopak prodělávají. Ty, které se rozhodnou říci své nejdůležitější „ano“ v životě, mohou čekat v průměru o čtyři procenta nižší příjmy než sólistky. Pozor, není to dáno tím, že vdané ženy spíše mívají děti, vliv tohoto rušivého prvku je též eliminován. Nasnadě je tedy skutečně vysvětlení, že produktivita manželek je snížena o čas a úsilí, které věnují péči o rodinný krb a chotě.

Zmínění ekonomové ale nově zkoumali i „prémii za registrované partnerství“. Gayové, kteří vstoupí do takového svazku, vydělávají jen o čtyři procenta více než ti, co nikoli; registrovaní partneři si práci prostě nedělí tak jako manželské páry.

A zatímco ženy sňatkem s mužem ztrácejí, registrovaným partnerstvím vydělají. Lesbičky, které žijí v párech, se totiž těší z průměrně o deset procent vyšších příjmů než vdané heterosexuální ženy; rušivý vliv výchovy dětí byl přitom opět eliminován.

Nejchmurněji dopadají bisexuálové. Ať už muži či ženy, vydělávají méně než heterosexuálové i homosexuálové. Badatelé však netuší proč. Zřejmě se váhavost nad vlastní sexuální orientací přelévá i do váhavosti nad tím, kam se orientovat v profesionálním životě.

Vyšlo v Týdnu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře