#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Největšími „spořílky“ Evropy jsou Češi a Švédové, nejspolehlivějšími plátci dluhu pak Češi a Lucemburčani

30. listopadu 2018

Češi a Švédové jsou v Evropě největšími „spořílky“. Zatímco v ČR uspoří nějakou částku měsíčně 72 procent obyvatel, ve Švédsku je to dokonce 74 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti Intrum, jehož se zúčastnilo více než 20 tisíc spotřebitelů za 24 evropských zemí. V průměru nějakou částku měsíčně uspoří 59 procent Evropanů, kteří se šetření zúčastnili. Češi v průměru uspoří zhruba čtyři tisíce korun měsíčně. A jen osm procent z nich zvažuje z důvodu tíživě finanční situace přestěhování do zahraničí. To je dokonce nejméně v Evropě. Stejný podíl vykazují již jen Rakušané, evropský průměr činí osmnáct procent. Stejný podíl Evropanům, tedy osmnáct procent, pak nemá svoji finanční situaci pod kontrolou. V ČR je tou pouze jedenáct procent lidí, tedy nejméně ze sledovaných evropských zemí.

Data společnosti Intrum potvrzují celkovou dobrou platební morálku Čechů. Korespondují s aktuálními údaji Eurostatu. Podle nich jsou Češi jsou v EU po Lucemburčanech druzí nejspolehlivější plátci dluhu. Eurostat každoročně publikuje data za nesplácený dluh na hypotékách, leasingu, nájemném či na účtech za energie nebo vodné. V loňském roce byla v problémech se splácením těchto částek pouze 3,2 procenta české populace, zatímco průměr EU činil 9,3 procenta. Lépe než my na tom bylo už právě jen Lucembursko, kde daná položka činila rovná tři procenta. 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře