Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém poklesu. Benzín zlevnil o 24 haléřů na litr na 33,17 koruny za litr a je nejlevnější od začátku července. Cena nafty se snížila o šestnáct haléřů na litr na 33,51 koruny za litr.
Nafta dále zlevňuje citelně pomaleji než benzín. To je dáno probíhající topnou sezónu a souvisejícím růstem poptávky po topné naftě a také zdražováním petrolejové frakce, která se do nafty přidává za účelem dosažení předepsané kvality. Cenový rozdíl mezi naftou a benzínem se zvýšil na 34 haléřů, což je nejvíce od února 2015.
Důvodem zlevňování pohonných hmot je pád cen ropy na světových trzích. Cena ropy Brent poklesla pod úroveň šedesáti dolarů za barel. Prodává se tak o nějakých 27 dolarů na barel levněji než ještě počátkem minulého měsíce. Jde o nejstrmější pokles cen ropy od roku 2014.
Poměrně nízké ceny ropy budou realitou nejméně do příštího týdne, kdy se ve Vídni schází zástupci členských zemí kartelu OPEC a dalších klíčových těžařů v čele s Ruskem. Trh sice doufá v to, že se ve Vídni dojedná omezení těžby, avšak toto doufání není natolik silné, aby přimělo cenu ropy k růstu. Podle některých expertních odhadů existuje až zhruba 33procentní pravděpodobnost, že se ve Vídni snížení těžby nedojedná. To by cenu ropy seslalo dále dolů. Aktéry vídeňského rokování může k takovému kroku vést snaha udržet či navýšit tržní podíl.
Každopádně pokles cen pohonných hmot v ČR bude dále pokračovat i v příštím týdnu a po většinu prosince. Příští týden zlevní benzín o zhruba dvacet haléřů na litr, kdežto cena nafty se sníží o přibližně patnáct haléřů na litr.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.