Češi se bojí zdražování. V listopadu dolehla na české spotřebitele „blbá nálada“. Sentiment spotřebitelů se oproti říjnu zhoršil meziměsíčně nejvýrazněji od listopadu 2011. Spotřebitelům kazí náladu růst cen bydlení a energií v čele s elektřinou. Radost jim nedělá ani vyhlídka na začátek příštího roku, kdy mnohým z nich dále vzrostou ceny elektřiny, přidá se růst cen tepla a nakonec i plynu. Pohonné hmoty se navzdory poklesu cen ropy stále drží poměrně vysoko, blízko svých takřka čtyřletých maxim.
Spotřebitelé nadále těží z napjaté situace na trhu práce, ovšem tuší, že situace už se příliš zlepšovat nebude a že se ani příliš zlepšit nemůže. I když příští rok bude tempo růstu mezd stále solidní, oproti tempu růstu v letošním roce nastane zpomalení. To rovněž může zasáhnout spotřebitelskou mentalitu negativně. Spotřebitelská nálada klesla v listopadu nejníže od července 2017. Z dlouhodobého hlediska se drží stále poměrně vysoko, přesto je tak citelný meziměsíční pokles výstrahou. Pokud by se spotřebitelská nálada dále zhoršovala, bude třeba počítat s nižším růstem spotřebitelských výdajů v příštím roce. Spotřeba domácností by již nebyla tak silným tahounem jako letos, kdy je stále hlavní tahounem celé české ekonomiky.
Pozitivní je, že navzdory citelnému propadu spotřebitelské nálady se celkový ekonomický sentiment příliš nezhoršil. Situaci zachraňuje meziměsíční růst podnikatelského sentimentu. Nálada podnikatelů ve službách je nejvyšší od dubna 2008. Spotřebitelé jsou díky již dlouho trvající ekonomické prosperitě a růstu jejich životní úrovně utrácet více právě za služby.
Nálada podnikatelů ve stavebnictví je rovněž nejvýše za posledních více než deset let, v celém období od září 2008. Stavebnictví po dvou letech útlumu zažívá letos oživení, „roste jako z vody“. Za celý rok 2018 by mělo vzrůst dvouciferným tempem. Ceny stavebních prací přitom v říjnu dále zrychlily své meziroční růstové tempo. V průměru v letošním roce meziročně stoupají nejvýrazněji od roku 2008. Tehdy rostly za celý rok o 4,5 procenta, letos zatím o tři procenta. Ve zbývajících měsících roku však tento celoroční růst zesílí. Stavební práce zdražují kvůli růstu mezd a růstu cen energií. Nezanedbatelnou roli hraje také nedostatek některých stavebních materiálů a z něho plynoucí tlak na růst cen. Růst stavební produkce a související růst cen ve stavebnictví je příznakem dlouho nevídané situace, kdy stavební firmy a podniky získávají silnější pozici v cenovém vyjednávání. Nemusí již „brát cokoli, co se vůbec naskytne“, ale mohou si více vybírat.
Na solidní úrovní se drží nálada v průmyslu, zatímco sentiment podnikatelů v segmentu obchodu klesl vlivem zpomalování světové, evropské i české ekonomiky nejníže od listopadu 2014.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.