Ceny průmyslových výrobců vzrostly v říjnu nejvýrazněji od ledna 2012. Meziročně stouply o 3,9 procenta. Podniky se potýkají s růstem cen výrobních surovin a paliva a pochopitelně také s růstem nákladů na pracovní sílu.
V zemědělské výrobě v říjnu již nepokračovalo razantní zářijové zdražování, které bylo nejvyšší od roku 2011. Meziročně ceny zemědělské produkce stouply o přijatelných 0,9 procenta. Dopad letošního sucha, ale také růstu mzdových nákladů a energií tedy v zemědělství není nijak dramatický. Kvůli špatné úrodě rostou ceny zejména v oblasti rostlinné výroby a zeleniny, ale i jejich meziroční růstová dynamika v říjnu v porovnání se zářím citelně zmírnila.
Ceny stavebních prací v říjnu dále zrychlily své meziroční růstové tempo. V průměru v letošním roce meziročně stoupají nejvýrazněji od roku 2008. Tehdy rostly za celý rok o 4,5 procenta, letos zatím o tři procenta. Ve zbývajících měsících roku však tento celoroční růst zesílí. Stavební práce zdražují podobně jako ceny průmyslu kvůli růstu mezd a růstu cen energií. Nezanedbatelnou roli hraje také nedostatek některých stavebních materiálů a z něho plynoucí tlak na růst cen.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.