#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Má v Česku budoucnost investování do půjček?

27. července 2018

Dokážou na českém trhu uspět peer to peer platformy, které při půjčování peněz vynechávají banky? Je náš trh na tento byznys dostatečně velký? A podaří se přesvědčit konzervativní Čechy, aby tento druh investování vyzkoušeli? Na tyto otázky pro server Peníze.cz odpovídal Lukáš Kovanda.

Lukáš Kovanda

Peer to peer nebo peer to business půjčování v Česku poroste. Velikost či vyspělost trhu je totiž omezením jen do určité míry. Z hlediska tržního objemu alternativních financí v přepočtu na obyvatele jsou v evropském civilizačním okruhu mocnostmi vedle Británie také Estonsko, Gruzie a titěrné, avšak již extrémně specifické Monako. Přitom zhruba 50 procent segmentu alternativních financí tvoří v Evropě právě peer to peer a peer to business půjčování. Estonsko je pak společně s Dánskem absolutním (tj. i bez přepočtu na obyvatele) evropským hegemonem v oblasti peer to peer úvěrování nemovitostí. Je ale pravda, že země bývalého východního bloku, s výjimkou právě Estonska nebo Gruzie, jsou k peer to peer úvěrování a alternativním financím obecně zdrženlivější.

Na druhou stranu dost opatrné jsou k novotám ve financích i některé bohaté země západní Evropy, například Norsko, Švýcarsko nebo Rakousko. Rozvoj peer to peer úvěrování tedy ovlivňuje víc faktorů než jen velikost trhu a ekonomická vyspělost. Peer to peer úvěry budou v Evropě a i v Česku výrazněji vzkvétat, až zejména Evropská centrální banka opustí svoji kontroverzní politiku pumpování levných eur do ekonomiky. Například soukromá Banca d’Italia si celkem svévolně tiskne desítky miliard eur. Umožňuje jí to ujednání s Evropskou centrální bankou z roku 2014. To bylo původně tajné, než je v rámci své dizertace odhalil Daniel Hoffman, doktorský student Technické univerzity v Berlíně. Dokud bude tato a podobná zvláštní praxe v režii Evropské centrální banky pokračovat, bude euro znehodnocovat, konvenční eurové úvěry budou nadále velmi levné a peer to peer úvěry a alternativní finance nebudou moci dostatečně prokázat svoji klíčovou výhodu v porovnání s bankovním úvěrováním, totiž nízkou nákladovost.

Zdroj: https://www.penize.cz/spotrebitelske-uvery/337669-ocima-expertu-ma-v-cesku-budoucnost-investovani-do-pujcek

Vyšlo na Peníze.cz. 

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře