V české výrobní sféře citelně sílí inflační tlaky. V zemědělské výroby za ně může letošní sucho, ale také růst mzdových nákladů a energií. Index cen zemědělských výrobců vyskočil v září v porovnání se srpnem o 4,5 procenta. To je nejvyšší meziměsíční nárůst daného indexu za celé období od února 2011, tedy za zhruba 7,5 roku. Meziročně index cen zemědělských výrobců sice v září ještě klesal, ale to se pravděpodobně již od října změní. Kvůli špatné úrodě porostou ceny například brambor nebo obilovin typu pšenice nebo ječmene. V oblasti samotné rostlinné výroby stouply ceny zemědělských producentů meziměsíčně o osm procent, taktéž nejvýrazněji od února 2011.
V průmyslové výrobě rostly v září ceny již třetím měsícem v řadě tempem přesahujícím v meziročním vyjádření tři procenta. Tříprocentní meziroční růst vykazuje zpracovatelský průmysl, v těžebním průmyslu rostou ceny bezmála o desetinu a v energetickém průmyslu o 2,7 procenta, což je ovšem nejvýraznější růst od roku 2013. Právě růst cen energií se výrazně promítá do růstu cen potravin nebo do růst cen produkce zpracovatelského průmyslu. K tomu je třeba připočíst rostoucí mzdové náklady. Mzdy v letošním roce porostou nominálně o 8,2 procenta. Mzdové tlaky tak mnohde v rámci tuzemské průmyslové výroby začínají být hlavní překážkou další expanze produkce.
Na peněženku českého spotřebitele dolehne současný vývoj zvláště tíživě na přelomu roku. To se v cenách potravin naplno bude projevovat růst nákladů zemědělské výroby a také budou zdražovat dodavatelé energií, jako je elektřina nebo plyn. Spotřebitelská inflace se tak začátkem roku 2019 vyhoupne v meziročním vyjádření ke třem procentům.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.