Americké burzy dnes výrazně posilují. Klíčový ukazatel amerických akcií, index Standard and Poor’s 500, přidává 1,7 procenta. To je nejvýraznější růst od letošního dubna. Pomyslný kámen ze srdce ale spadl celému burzovnímu světu, americké akcie se tak připojují k aktuálnímu růstovému trendu trhů jiných světadílů. Americké akcie tak také částečně, zhruba z jedné třetiny, korigují své propady z předchozích dní, včetně toho nezávažnějšího, středečního.
Klíčovým důvodem dnešního růstu je jisté zmírnění napětí mezi USA a Čínou. Hlavy obou států se plánují v listopadu setkat, což trhům dává naději, že najdou cestu k obchodnímu smíru či alespoň že obchodní válka nebude dále eskalovat. Trhy navíc pozitivně kvitují, že Čína nakonec zřejmě nebude označena za měnového manipulátora. Americké ministerstvo financí totiž chystá zveřejnit své pravidelné příslušné stanovisko a pokud by Čína za manipulátora označena byla, znesnadní to jednání o obchodním smíru mezi oběma celky.
Oficiální stanovisko ministerstva financí ještě známo není, ale spekuluje se, že k nařčení změnové manipulace nedojde. Důležitý je postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten dříve na ministerstvo naléhal, aby Čínu za manipulátora označilo, avšak po středečním prudkém propadu americkým burz dost možná zařazuje „zpátečku“. V neposlední řadě zlepšuje při pátku burziánům náladu celkem příznivé vykročení do americké výsledkové sezóny. Tu odstartovaly klíčové americké banky převážně dobrými výsledky. I tak je však třeba nadále počítat s potenciálně výraznou kolísavostí trhů po celém světě, které si po deseti letech navykají na postupné „znormálňování“ americké měnové politiky a na opětovný růst úrokových sazeb v USA.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.