Ropa včera zdražila na nejvyšší cenovou úroveň od sklonku roku 2014. Barel severomořské ropy typu Brent se prodával takřka za více než 81,60 dolaru. Dále rostou také ceny pohonných hmot v ČR. Benzín Natural 95 se aktuálně prodává za nejvyšší ceny od roku 2014, včera jeden jeho litr vyšel průměrně na 33,55 haléřů.
Na svých čtyřletých cenových maximech je v těchto dnech také nafta. Jeden její litr vyšel u českých čerpacích stanic průměrně na 32,71 koruny. Řidiči se ale musí připravit na další zdražování. Zmíněný růst ceny ropy Brent nad 80 dolarů za barel se v cenách pohonných hmot v ČR projeví v první polovině října. Tou dobou navíc cena ropy bude pravděpodobně zase o něco výše. Trh spekuluje, že cena ropy by se mohla v dohlednu vyhoupnout až nad 100 dolarů za barel.
Klíčovým důvodem je výpadek dodávek ropy z Íránu, vůči jehož ropnému průmyslu začne Washington od 4. listopadu uplatňovat sankce. Už nyní je na světovém trhu patrný pokles dodávek íránské ropy, neboť Spojené státy tlačí ostatní země, zejména své spojence, aby zcela přestaly odebírat íránskou ropu. K tomuto výpadku, jehož nepříznivý dopad na ceny ropy a tedy i pohonných hmot v ČR bude během října postupně dále sílit, se přidává stále chmurnější situace ve Venezuele. Rovněž tamní ekonomika, zcela již rozvrácená socialistickým experimentem, vykazuje mohutnící dodávkové výpadky.
Íránské a venezuelské dodávky nestačí vykrývat růst produkce v zemích kartelu OPEC, jako je Saúdská Arábie, ani břidličná těžba ve Spojených státech, kterou sužují kapacitní omezení. Navíc se těžaři jako právě Saúdská Arábie nebo Rusko zdráhají nyní navyšovat svoji těžbu. Efekt růstu dolarových cen ropy bude naštěstí pro tuzemské řidiče tlumit posilující koruna. Ta vůči dolaru bude postupně mírně zhodnocovat v důsledku zpřísňování měnové politiky České národní banky. Naše centrální banka svoji základní sazbu dle očekávání zvýšila na svém zítřejším měnověpolitickém zasedání, ale měnovou politiku zpřísní do konce roku zřejmě ještě jednou. I tak je však třeba počítat s růstem ceny pohonných hmot u českých čerpacích stanic během října nad 34 koruny za barel v případě benzínu a nad 33 korun za litr v případě nafty.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.