#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nejbohatší člověk na světě i v historii Jeff Bezos

14. září 2018

Petr Šimůnek se Lukáše Kovandy ptal na Jeffa Bezose a jeho filantopické činnosti. Poslechněte si, co v rozhovoru zaznělo.

Petr ŠIMŮNEK
2 miliardy dolarů. Takovou částku daruje na charitu nejbohatší člověk světa, zakladatel společnosti Amazon, Jeff Bezos. S tím, jak rostl jeho majetek, který se dnes odhaduje na 164 miliard dolarů a je tak nejbohatším mužem, nejenom dneška ale historie, rostl také všeobecný tlak na něj, aby přispíval na dobročinné projekty. Včera proto Bezo se svou ženou Mackenzie slíbili, že dvěma miliardami dolarů podpoří organizace pomáhající, jednak rodinám bez domova a pro chudé děti také otevřou síť školek ve stylu Montessori. U telefonu je hlavní ekonom společnosti Cyrrus, LukášKovanda. Dobrý den přeji Lukáši.

Lukáš KOVANDA
Dobrý den.

Petr ŠIMŮNEK
Je to zatím nejvíc, co kdy Bezos na charitu dával, protože předtím to byly možná jenom desítky milionů dolarů, teď 2 miliardy. A proč k tomu teď zrovna došlo?

Lukáš KOVANDA
Těch důvodů bude patrně víc. Určitě svoji roli hraje rostoucí tlak, který na něj byl vyvíjen americkou veřejností, médii, zejména tedy poté, co to je letos v létě, v červenci, stal nejbohatší osobou vůbec moderní historie. Ale ten tlak trval již delší dobu a už vlastně od loňského června sbíral Bezos na, zejména Twitteru a sociálních sítí, nápady od jeho sledujících followerů. Na to, jak má vlastně pokročit v té své charitě, jak jí má znásobit a také samozřejmě můžou hrát roli ohledy i, řekněme, politické, protože tím jak se stává Amazon opravdu obrovským zvířetem, tak musí být opatrnější, citlivější také vůči, řekněme, politickému establishmentu a pochopitelně charita může vždy pomoci vykreslit je v příznivějším světle než, kdyby se takto charitativně nechoval.

Petr ŠIMŮNEK
2 miliardy dolarů je hodně peněz, 40 miliard korun nebo ještě více. Ale není to zdaleka nejvíc, jak se na charitu dává. Kdo dává víc než Jeff Bezos?

Lukáš KOVANDA
Když se podíváme na žebříček těch největších nadací, charitativních fondů, tak pochopitelně ta Bezosova, ten Bezosův příslib těch dvou miliard je někde na chvostu, někde kolem 138-139, takže sotva se vejde do první čtyřicítky. Největší, největším fondem, největší nadací dobročinnou je v tomto ohledu nadace Billa a Melindy Gatesových. Tam je, pro srovnání, zhruba 40 miliard dolarů, tzn. 20krát více, než ke kolika se zatím zavazuje Bezos, takže vzhledem k tomu, že Bezos je markantněji bohatší než Gates, protože jeho aktuální majetek je 164 bilionů dolarů, zatímco Gatesův necelých 100, tak, je, je zjevné tedy, že asi bude čelit kritice i dále právě za to, že není schopen být štědřejší.

Petr ŠIMŮNEK
Lukáši vy jste ekonom. Já z časopisu Forbes zase vím, jak se to bohatství počítá. Ono to není tak úplně jednoduché, protože to není tak, že by měl 164 miliard dolarů doma pod postelí nebo na bankovním kontě, z čeho vlastně Bezos ty 2 miliardy dal, prodal akcie nebo jak se k nim dostal?

Lukáš KOVANDA
Tak za prvé, je to vlastně nyní jenom závazek. Není to ještě, nejsou to ještě ty peníze, které už by někam skutečně převáděl. On samozřejmě vedle toho, že ten jeho majetek je z velké části papírový, tzn. odvozený od toho, jakou tržní hodnotu mají akcie, zejména tedy Amazonu, což je jeho klíčový a majetek. Ty akcie nyní jsou opět blízko rekordních maxim. Přesáhly nedávno 2 000 dolarů, tak samozřejmě Bezos je schopen část tohoto svého majetku, který má i v jiných institucích, ne pouze v Amazonu, třeba ve Washington Post nebo Blue Origin, pak je schopen samozřejmě nějak převést do hotovosti a pak je převést jakožto závazek nebo už jakožto reálnou hotovost právě do jeho vznikajícího dobročinného fondu.

Petr ŠIMŮNEK
No a připomeňme, že právě třeba Bill Gates má program na to, jak prodávat akcie a z toho tu hotovost získávat a dávat ji na dobročinné účely. Lukáši, jak se vlastně Bezosovi a Amazonu daří? Odráží ty vysoké ceny akcií to, že prostě teď je ta firma v nejlepší kondici?

Lukáš KOVANDA
Myslím, že ano, že skutečně v tuto, v tuto chvíli Amazon je stále v té své velice dynamické části rozvoje, kdy přeci jenom dlouho, dlouho byl trochu ve stínu jiných velkých firem, ale není se zase dostal do popředí, což odráží právě i pohyb na špici žebříčku, žebříčku nejbohatších osob, kde, kde mu nyní nově a velice zřetelně dominuje právě Bezos, takže si myslím, že Amazon má před sebou velký potenciál. Dokonce se množí takové úvahy, že ten jeho majetek, i když z velké části v papírové podobě, poroste podobným tempem v příštích letech, takže Bezos by se mohl stát už zhruba někdy začátkem 20. let prvním člověkem od roku 1999, kdy si něco takového mohl dovolit Bill Gates, a to v tom smyslu, že si bude moci koupit všechno zboží a služby, které se za jediný rok vytvoří, vyprodukují v České republice. Tedy onen známý, hrubý domácí produkt České republiky, pokud tedy jeho bohatství Bezosovo bohatství bude narůstat, tak, tak jako v posledních čtvrtletích, tak, když to řekneme hodně zjednodušeně, si už někdy kolem roku 2021, 2022 bude moci koupit celou Českou republiku, nás všechny.

Petr ŠIMŮNEK
Ale tomu samozřejmě Lukáši my společně přejeme, že ano.

Lukáš KOVANDA
Určitě, nicméně musím se trochu postavit na jeho obhajobu, myslím si že je to přece jenom každého věc, kolik dává na charitu a někde mi ten tlak, který je na něj vyvíjen, zejména ve Spojených státech, přijde až nepřiměřený. Bezos je také ve věku, kde byl třeba Warren Buffett v roce 1984, takže musíme porovnávat také mládí těchto miliardářů.

Petr ŠIMŮNEK
Tehdy nedával vůbec nic Warren Buffett, pokud si vzpomínám dobře.

Lukáš KOVANDA
Nedíval jsem se na data, ale myslím si, že v roce 1984 Warren Buffett nejenže nedával nic, ale nikoho by ani nenapadlo, že by měl na něj v tomto ohledu nějaký tlak vyvíjet, takže ta doba se pochopitelně posouvá. Samozřejmě to jedno procento nebo ta desetinka procenta nejbohatších Američanů se stále více vzdaluje, řekněme tomu průměrnému Američanovi, což vyvolává právě otázky ohledně charity a tento tlak médií, ale přesto si myslím, že bychom to všichni měli vlastně nechat na panu Bezosovi, protože je to jeho velký úspěch, že dokázal už někdy v 90. letech vycítit obrovský potenciál internetu a díky tomu vlastně má to své astronomické, galaktické, astronomické bohatství.

Petr ŠIMŮNEK
O Amazonu Jeffovi Bezosovi a charitě jsem mluvil s Lukášem Kovandou, hlavním ekonomem společnosti Cyrrus. Díky pěkně.

Lukáš KOVANDA
Děkuju za rozhovor, Na shledanou.

Odvysíláno na Českém rozhlase Plus.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře