Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu v ČR vystoupaly na své nejvyšší úrovně od roku 2014. Aktuálně se benzín Natural 95 prodává za cenu 33,52 koruny za litr a nafta stojí 32,65 koruny za litr. Řidiči se přitom kvůli růstu cen ropy na světových trzích musí připravit na další zdražování, které však tlumí koruna posilující vůči dolaru. Koruna během uplynulého měsíce posílila z úrovně přesahující 22,80 koruny za dolar pod úroveň 22 korun za dolar.
Vzhledem k tomu, že se ropa i velkoobchodně prodávaná paliva ve světě obchodují v dolarech, zmírňuje tak takto sílící koruna dopad růstu cen ropy. Barel severomořské ropy Brent v uplynulém měsíci zdražil z úrovně kolem 70 dolarů na včerejší úroveň více než 80 dolarů. Bezprostředním důvodem růstu cen ropy je včerejší výraznější než očekávaný pokles zásob v USA. Dále pak se do růstu cen ropy trvaleji promítá hrozba a už i faktické omezování dodávek íránské ropy na světové trhy v důsledku sankcí, které proti Teheránu Washington spustí v listopadu.
V neposlední řadě ke zdražování ropy přispívá fakt, že napětí ve světovém obchodě, zejména v obchodních vztazích Spojených států a Číny, se zatím nepromítá do razantního snížení poptávky po ropě, a to zatím ani ze strany Číny. V příštím týdnu pohonné hmoty dále podraží, překonají tak opět svůj mnohaletý rekord. Benzín zdraží na úroveň 33,65 koruny za litr, nafta pak na 32,80 koruny za litr. Dopad růstu cen ropy bude nadále tlumen korunou posilující vůči dolaru v očekávání měnověpolitického zasedání České národní banky koncem září, na němž pravděpodobně dojde ke třetímu zvýšení základní úrokové sazby v řadě.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.