Srpnová míra inflace v ČR vykázala meziroční tempo 2,5 procenta. Meziměsíční tempo pak činilo 0,1 procenta. Inflace tak stále, i když mírně zaostává za předpokladem České národní banky z aktuální prognózy. Ta pro srpen počítá s inflací 2,6 procenta. Nicméně inflace se nadále drží nad cílem centrální banky ve výši dvou procent, a v srpnu také mírně překonala očekávání trhu. Nad úrovní cíle zůstane i ve zbytku letošního roku. I v srpnu růst cen výrazně podporovala jádrová složka inflace, zejména mzdy. Za celý letošní rok mzdy přidají nominálně více než osm procent a tento svižný růst se promítá do solidního tempa jádrové inflace, která v srpnu rostla srovnatelným tempem jako inflace obecná. Inflačně však působí i podstatná složka nejádrové inflace, totiž energie. Přes léto zdražovali zejména menší distributoři elektřiny, kteří tak navázali na zdražování větších hráčů v prvním letošním pololetí. Blízko svých několikaletých maxim se během srpna držely také ceny pohonných hmot. Další významná nejádrová složka, potraviny, ovšem inflaci v srpnu spíše tlumila. Pomalejší než předpokládaná inflace Českou národní banku koncem září neodradí od třetího zvýšení základní úrokové sazby v řadě, kterým se bude ČNB snažit zmírnit přehřívání zejména trhu práce. Za celý rok vykáže inflace tempo 2,1 procenta.
Míra nezaměstnanosti naráží na své dno, srovnávat se s námi může jen Japonsko
Míra nezaměstnanosti v srpnu setrvala na úrovni 3,1 procenta. Situace na pracovním trhu je nadále velmi napjatá, což kromě jiného urychluje absorpci čerstvých absolventů. Přesto však je zřejmé, že další pokles míry nezaměstnanosti bude již jen velmi pozvolný. Pokles míry nezaměstnanosti mezi červencem a srpnem o jednu desetinu procentního bodu totiž byl pro poslední léta typický, nastával soustavně každým rokem počínaje létem roku 2015. Letos však nikoli. To svědčí o tom, že míra nezaměstnanosti už opravdu naráží na dvé dno. Během podzimu sice míra nezaměstnanosti dále mírně klesne, a to opět pod úroveň tří procent jako v červnu. Míra nezaměstnanosti tak nejpozději v listopadu patrně dosáhne svého více než 22letého minima. Za celý letošní rok vykáže míra nezaměstnanosti úroveň 3,2 procenta. Z objektivně srovnatelných ekonomik celého světa se tak s Českou republikou může níží své míry nezaměstnanosti rovnat jediná – Japonsko. Počet volných pracovních míst překonal v srpnu další rekord, přesahuje 313 tisíc pozic.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.