Jak pocítí běžný zákazník zdražení pečiva, hovořil Lukáš Kovanda s moderátorem TV Nova Petrem Suchoňem.
Petr SUCHOŇ, moderátor
Pocítí podle vás běžný zákazník zdražení pečiva hodně? Pekaři mluví o 20 %. Své si k tomu řeknou jistě i řetězce. O kolik procent podle vás může cena stoupnout?
Lukáš KOVANDA, ekonom
To riziko je nyní opravdu velké, značné. Očekávám, že to bude nakonec zhruba 15-20% cenového růstu. Pakliže se tedy situace rychle neumoudří, což ještě úplně nelze vyloučit. Ale podstatné je, že vyrostla nejen cena pečiva, ale například i cena piva. Tudíž na podzim by vystřídala loňskou máselnou krizi právě krize pivní, protože i ječmen, z něhož se vyrábí slad, klíčová surovina pro produkci piva, tak má velice nízkou úrodnost. V letošním roce nízkou úrodu například Pobaltí, nebo v Německu. V Německu už dokonce pivo v tuto chvíli zdražuje kvůli neúrodě. Takže bohužel se musíme připravit nejen na zdražování pečiva, ale právě i na zdražování zlatého moku.
Petr SUCHOŇ, moderátor
A co ještě kromě pečiva a piva? Napadá vás ještě nějaká potravina vlivem sucha, veder, nebo třeba zvyšováním cen pohonných hmot?
Lukáš KOVANDA, ekonom
Tak já myslím, že ty pohonné hmoty pakliže by pokračoval jejich růst jakkoliv nyní se cena pohonných hmot naštěstí ustálila, tak ty jsou obsaženy v každé potravině vlastně i rohlíky, i právě to pivo, i třeba to máslo zmíněné. Všechno v sobě obsahuje cenu pohonných hmot, protože ať už ten lékař, nebo ten pekař musí nějakým způsobem svoji produkci rozvážet do obchodů atd. Takže se obáváme, že pokud by rostly nadále ceny pohonných hmot, což se může stát například v souvislosti se současným děním kolem Íránu, tak se to může promítnout do růstu cen všech potravin. Nejen tedy těch zmíněných, o kterých jsme hovořili. Na druhou stranu je třeba říci, že to riziko je v tuto chvíli spíše nižší a nerad bych úplně strašil diváky.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.