„Apple v porovnání například s opadem Facebooku nebo Twitteru vykázal v uplynulých dnech poměrně solidní výsledky“, řekl Lukáš Kovanda v rozhovoru s Petrem Šimůnkem na Českém rozhlase Plus.
Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Jablko stojí 1 bilion dolarů. Ano, je to tak. Americká technologická firma Apple, jako první firma ve světové historii má hodnotu přes bilion dolarů. Propočítáno podle kurzu na newyorské burze. Hodnota výrobce iphonů, ipadů a Maců roste nepřetržitě už celou dekádu. A firma ikonického zakladatele a šéfa Steva Jobse se za poslední léta stala hlavním technologickým hráčem a jeho vliv sahá od elektroniky až po zábavní průmysl a hudbu a jeho tržby, když se tak na ně podíváme jsou vyšší než třeba portugalské nebo i české ekonomiky. Co stojí za úspěchem a ohromující ekonomickou mocí Applu, to budou otázky pro Lukáše Kovandu, hlavního ekonoma společnosti Cyrrus. Dobrý den, Lukáši.
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom Cyrrus
Dobrý den.
Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Proč je zrovna Apple první firmou v historii, jejíž hodnota překonala bilion dolarů. To je, když si to přepočteme na koruny, tak je to 22 bilionů korun a to je rozpočet Česka na 16 let.
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom Cyrrus
Společnost Apple byla ve správnou dobu na správném místě. Lépe řečeno Steve Jobs byl ve správnou dobu v té pověstné garáži, kde tedy zachytil nástup informačních technologií a nejen zachytil, ale on je i velice aktivně spoluutvářel, takže dokázal vlastně docílit jedinečné sinergie softwarů a hartwarů, ale také vlastně zapojit třetí strany, které vyvíjení například apliakce pro iphony, takže spotřebitel nakonec dostává vše rámci jednoho applovského ekosystému. Nemusí se příliš vydávat mimo tento ekosystém, což byl právě klíčový cíl Steva Jobse a samozřejmě toto vše je zaobaleno v geniálním marketingu maloobchodních zkušenostech, smyslu pro detail a smyslu pro inovace a to si myslím, že dělá z Applu jedinečnou společnost dnešní doby.
Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Inovace, jak říkáte, Lukáši, jsou zásadní pro Apple, ale základním produktem nebo tím zásadním produktem, který Apple vystřelil do téhle ekonomické výšiny byl Iphone, pak přišel Ipad, ale od té doby žádná velká revoluce z Kupertina nepřišla. Bude to Applu stačit, aby měl pořád jenom tyhle produkty.
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom Cyrrus
Máte pravdu, je to asi největší problém, jemuž Apple čelí, protože právě iphone zprostředkovává stále zhruba 62 % tržeb této firmy a už je to ne produkt úplně zastaralý, to ne, ale už je tady nějaký pátek. Už je tady od roku 2007, takže to musí hledat jiné způsoby, kterém budou generovat stejné příjmy a stejné zisky i v těch nadcházejících letech, možná desetiletích, takže se přesouvá trochu více do oblasti služeb. Icloud, applemusic, appleappstores, ale také některých nových harwardových produktů. To jsou airpots nebo hodinky Apple, takže zatím to není ještě úplně dokonaný přesun od iphonů k těmto novým produktům, ale odehrává se právě nyní a zdá se, že by mohl být úspěšný.
Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Jak se vlastně teď Applu daří nebo spíš jiná otázka, proč zrovna teď akcie rostou?
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom Cyrrus
Apple v porovnání například s opadem Facebooku nebo Twitteru si v těch uplynulých dnech vykázal poměrně solidní výsledky, takže si udržuje pozici jednoznačnou v rámci tedy amerických technologických společností. Navíc, když se podíváme, kolik Apple vydělává, tak on je v porovnání s Facebookem nebo Alfabetem, což je mateřská společnost Google, oceněn trhem ne příliš velkoryse, co znamená Facebook nebo Google jsou oceněny mnohem velkoryseji. Vlastně se dá říci, že kdyby Apple by byl oceněn podobně jako jsou tyhle ty dvě společnosti Facebook a Google, tak už by ta jeho hodnota byla mnohem blíže, ne tedy jenom jednomu bilionu, ale dvěma bilionů dolarů, tudíž je tady další prostor pro růst, i když už se to nemusí zdát při těchto výšinách, ale závisí to hodně na tom, zda tedy bude Apple schopen nějakým způsobem si poradit s tím postupným ústupem Iphonů, z té slávy a nasycování celkového trhu chytrých mobilů.
Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Lukáši, při tom, co říkáte víme, že v září se představí další novinky a při tom, co říkáte, jak se vyvíjí kurz akcií Applu a že tam je ještě prostor klasická maklérská otázka. Koupit, prodat nebo držet akcie Applu.
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom Cyrrus
V tuto chvíli je to zajímavé, ale jenom 60 % analytiků doporučuje koupit akcie Applu, když to srovnáme zase s těmi zmíněnými Facebookem, Alfabetem, Amazonem, tak tam doporučuje koupi 85 až 95 % analytiků, to znamená, i z tohoto hlediska cena Apple hledí v rámci tedy této skupiny těch opravdu nejpřednějších technologických firem USA jako na jakousi černou ovci na úrovni Netflixu, těch 60 % doporučení pro koupi. Já si myslím, že by to mohlo být o trochu více. Věřím, že Apple dokáže i právě díky Timu Cookovi, který se ukázal v šéfovském křesle jako velice dobrý nástupce Steva Jobse, což také nebylo vůbec jasné v roce 2011, 2012, kdy Steve Jobs 2011 zemřel, takže myslím, že se toto předání štafety podařilo a nyní je důležité, aby se podařilo také předání štafety také Iphonů, což je takový poslední klíčový produkt, z něhož uvedení byl ještě spojen Steve Jobs.
Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Lukáši, moje otázka byla jednoduchá, koupit, prodat anebo držet. Co vy myslíte?
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom Cyrrus
Já bych koupil.
Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Lukáš by koupil.
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom Cyrrus
Ale to je moje osobní názor. Žádné investiční doporučení.
Petr ŠIMŮNEK, moderátor
Říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Děkujeme pěkně.
Lukáš KOVANDA, hlavní ekonom Cyrrus
Děkuju. Mějte se hezky.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.