#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Samuelson (2009) vzpomíná na Hayeka. Nepěkně

19. ledna 2009

Je doložitelnou skutečností, že zamýšlí-li začínající vědec prosadit svoji studii do odborného žurnálu, musí vynaložit neskonale větší píli, prokázat násobně větší nadání, než kolega, který již má v badatelské komunitě „jméno“.

Jde-li o komunitu ekonomickou, málokdo se může chlubit znělejším „jménem“ než Paul A. Samuelson: třiadevadesátiletý doyen hospodářské vědy, nositel Nobelovy ceny za ekonomii pro rok 1970, autor historicky a globálně nejprodávanější učebnice ekonomie (viz též rozhovor s autorem blogu a text přímo o oné učebnici).

Tento Samuelson, jenž sám sebe označuje jako „centristu“, zavzpomínalv aktuálním vydání respektovaného žurnálu Journal of Economic Behavior & Organization na Friedricha von Hayeka, jejž označuje za „extrémistu“.

Jelikož Samuelson je Hayekův dlouholetý myšlenkový antipod, nepřekvapí, že vzpomínka nevyznívá příliš lichotivě. Nepřekvapí pak snad ani Samuelsonova teze, že Hayek ve třicátých letech coby ekonom pohořel, a proto začal bádat v jiných oborech, jako je ústavní právo, filozofie či psychologie.

Co však překvapí, je stylistická a gramatická úroveň textu, který působí neučesaně a téměř nezredigovaně. Editoři žurnálu patrně vzali Samuelsonův článek jako „písmo svaté“, do něhož zasahovat byl by hřích. Samuelson má přece pravdu vždy, a to i tehdy, píše-li „mises“.

Tenhle text, v němž se nakonec nic moc cenného nedozvíme, tak spíše nechtěně odhaluje praxi vrcholné vědecké žurnalistiky .

Devótnost ke „jménům“ – nad ní se lze pousmát v šoubyznysu, ve vědě je na pováženou.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře