#Lukáš Kovanda, Ph. D.

USA: Krachuje stát New Jersey i největší zloděj dějin

12. prosince 2008

Americký stát New Jersey je na pokraji bankrotu. Za vším stojí – samozřejmě – finanční krize. Penzijní fond státu v prvních deseti měsících letošního roku vykázal ztrátu 23 miliard dolarů, čímž jeho hodnota klesla na necelých 58 miliard, tedy méně než polovinu ze 188 miliard, které mají být dle plánu vyplaceny na důchodech.

Guvernér plánuje „prázdniny ve výplatě penzí“ a banka Goldman Sachs, jeden z pěti největších upisovatelů municipálních dluhopisů v USA, doporučuje investorům koupit pojištěnky (credit-default swaps) proti neschopnosti New Jersey (a dalších deseti států USA) splácet dluh.

Bernard Madoff, patrně největší zloděj v historiiprošustroval jen „nepatrně“ méně než New Jersey. Prostřednictvím hedgeového fondu, který jen maskoval jedno obří „letadlo“, ukradl investorům padesát miliard dolarů. „Letadlu“ se odborně říká Ponziho schéma dle pyramidového podvodníčka s italskými kořeny.

Zesnulý ekonom Hyman Minsky se v době nynější krize dostává do kursu, neboť jeho teorie bubliny z úvěrů se dočkává praktického naplnění. Minsky měl za to, že existují tři základní typy dlužníků.

Zajištění dlužníci jsou schopni splatit dluh i s úroky kdykoliv.

Spekulativní dlužníci počítají s tím, že budou splácet vždy úrok z půjčky, ale vlastní dluh budou refinancováním válet před sebou jako hovnivál svoji kuličku.

A pak tu jsou Ponzi-dlužníci (opět ten Ponzi), kteří nejsou schopni splácet nejen samotný dluh, ale ani úroky. Spoléhají se na vzrůstající cenu aktiva, jímž za dluh ručí, a půjčku tak refinancují. Čím déle trvá období ekonomické stability a růstu, tím větší podíl mezi dlužníky získávají ti jdoucí v Ponziho šlépějích.

Americký Fed zajistil – v reakci na ataky z 11. září a splasknutí předchozí, technologické bubliny – příliš nízkými sazbami příliš dlouhý růst. Zrodilo se příliš mnoho rizikových dlužníků: ať už těch Američanů, kteří si vzali nesplatitelné hypotéky, nebo rovnou lidí typu Bernarda Madoffa. Nastal Minskyho moment, je tu krize a čas splácet účty se vším všudy – na což doplácejí i státy jako New Jersey.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře