#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nositel Nobelovy ceny R. Mundell: Duchovní otec jednotné evropské měny

16. září 2014

Robert Mundell, považovaný za jednoho ze zakladatelů ekonomie strany nabídky, obdržel Nobelovu cenu za ekonomii v roce 1999. Královská švédská akademie ocenila jeho přínos k analýze měnové a fiskální politiky v různých režimech měnového kurzu.

Poslechněte si, co Lukáš Kovanda říká o Robertu Mundellovi

Mundell, původem z Kanady, byl Nobelovu cenu také oceněn za přínos k teorie takzvané optimální měnové oblasti. Ta zkoumá podmínky, za kterých se mohou dvě nebo více zemí vzdát svých národních měn a vytvořit měnovou unii.

O práci Roberta Mundella mluvil ve Studiu Zet Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen a pedagog na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Pane Kovando, jaký podíl měl Robert Mundell na vzniku společné evropské měny – eura?

Jeho podíl byl nepřímý, protože je teoretik, ne praktik. Spoluvytvořil teorii optimálních měnových oblastí, která byla v době, kdy se rozhodovalo o tom, zda euro přijmout, či nikoli, klíčovou. Podle té se pak vedla diskuze, kterou argumentovali jak ekonomové, tak politici. V tom smyslu je Robert Mundell teoretickým duchovním otcem eura. Nikoli ovšem praktickým. Praktické zavádění jednotné měny už bylo na jiných lidech, zejména na politicích.

Mundell se vyjadřoval i k případnému přijetí eura v České republice. Co si o něm myslí?

Ano, v tomto ohledu je poměrně horlivým zastáncem jednotné evropské měny. Hovořil jsem s ním o tom v roce 2010, kdy byla v rozpuku kolem Řecka. Navzdory tomu, že se tehdy eurozóna otřásala v základech, velmi přesvědčeně České republice doporučoval, že by do eurozóny měla vstoupit už v roce 2012 nebo 2013, což jak víme, se určitě nesplnilo a nesplní.

Odvysíláno na rádiu Zet.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře