Loni touto dobou byla na ekonomickém fóru v Davosu ještě cítit nervozita – počítalo se, jaký bude účet za finanční krizi. Letošní ročník se nesl v optimističtějším duchu.
Po jedenácti letech dorazil na ekonomické fórum americký ministr financí. Timothy Geithner k tomu má své dobré důvody. Takové, které navíc dobře vystihují, kolem čeho se dnes točí globální ekonomické dění a ostatně i četné diskuse, jichž se ve švýcarském Davosu již tradičně účastní vrcholní světoví politici, ekonomové či byzynsmeni.
„Ministr v Davosu může prezentovat dost příznivé novinky,“ poodkrývá první z důvodů Fred Bergsten, šéf Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku. „Jsem poměrně optimistický ohledně americké ekonomiky.“ Skutečně, zdá se, že vedoucí světové hospodářství nabírá dech. Klíčový ukazatel amerických akcií, burzovní index Dow Jones Industrial Average, překlenul minulý týden hranici dvanácti tisíc bodů – poprvé od června 2008. Stoupají spotřebitelské výdaje a investice do průmyslové výroby, americkou ekonomiku povzbuzují i zprávy z nemovitostního sektoru – prodeje nových domů vzrostly loni v prosinci nejstrměji od roku 1992. Poptávka v ekonomice obecně sílí. I posel dobrých zpráv ale může zchytat kritiku. Tu ostatně v Davosu slyšela celá Obamova administrativa. To proto, že prý není dostatečně rychlá ve snižování rozpočtového deficitu, který by se měl v letošním roce vyšplhat na 1,5 bilionu dolarů – hospodářskému oživení navzdory.
S deficity a obecně zadlužením USA souvisí další důvod, proč Geithner do švýcarského lyžařského střediska zavítal. „Potřebuje se na takových akcích ukazovat, aby udržel zahraniční poptávku po amerických dluhopisech,“ nechal se slyšet William Browder, nejvyšší šéf londýnské společnosti Hermitage Capital Management. „Jestliže američtí ministři financí v posledních letech příliš necítili potřebu fórum v Davosu navštěvovat, nyní tak činit musejí – aby pak mohli nadále prodávat dluhopisy USA.“ Právě prodej dluhopisů ostatním zemím v čele s Čínou umožňuje Spojeným státům ekonomicky „přežívat“ i při astronomických schodcích. Posledním z amerických ministrů financí, kteří před Geithnerem fórum navštívili, byl roku 2000 Lawrence Summers.
Pokud Geithnerova „propagační tour“ s pracovním názvem „Kupujte americký dluh“ zabere a zahraniční státy budou nadále investovat do dluhopisů USA, trvalému oživení Spojených států nic nestojí v cestě, znělo optimisticky kuloáry v Davosu. A to přesto, že míra nezaměstnanosti si v USA už od května 2009 „hoví“ nebezpečně vysoko – na úrovni přesahující devět procent.
Vyšlo v Týdnu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.