Největší obchod svého života neuzavřel nikdo jiný než Warren Buffett. Společnost Berkshire Hathaway, jíž šéfuje, koupila za 26 miliard dolarů železničního přepravce Burlington Northern Santa Fe.
Druhý nejbohatší muž planety obří transakci na sklonku své kariéry komentoval tak, že jde „o sázku na jednu kartu hospodářskou budoucnost Spojených států“. Obchod je zároveň největší transakcí v historii Berkshire Hathaway, někdejší textilky, z níž Buffett učinil pojišťovnickou a investiční společnost s hodnotou kolem 150 miliard dolarů.
Nyní dokoupil 77,4 procenta Burlington Northern, jež dosud nevlastní. Ve společnosti přitom navyšoval podíl postupně od roku 2006 a připravil tak půdu pro tuto, jak říká, „sloní“ akvizici, která mu umožní využít nahromaděnou hotovost Berkshire Hathaway (na konci června letošního roku činila 24 miliard dolarů). Železniční firma se stane druhou největší divizí Buffettova impéria podle tržeb loni utržila 18 miliard dolarů. První je společnost McLane, jež dodává potraviny maloobchodům. Ta loni zaznamenala tržby ve výši 29,9 miliardy dolarů.
„Železničnímu odvětví se tímto dostalo největší vzpruhy, na jakou vůbec mohlo pomýšlet,“ soudí John Mims, analytik společnosti BB&T Capital Markets. Buffettův krok by podle expertů mohl přivést do sektoru další investory. Multimiliardář sám říká, že železnice se dočkají renesance ruku v ruce s růstem cen energií a zdražením silniční přepravy. Nákupem prý také podpořil Obamův boj za oživení americké ekonomiky, jejž Američané dosud vnímají vlažně. Buffettův tah a jeho související komentáře navozují dojem, že americké ekonomice věří, což by dokonce mohlo zastavit pokles Obamových preferencí. Tak vlivný je Buffettův hlas.
„Buffett není neomylný,“ nechal se však loni v rozhovoru pro TÝDEN slyšet Bruce Greenwald, profesor financí z Kolumbijské univerzity, na jehož přednášky dochází také Buffett. „Pohořel s investicemi do stříbra nebo v obuvnictví a mám za to, že příliš dobrý nebude, ani co se týká železnic.“
Vyšlo v Týdnu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.