#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Česko jde řeckou stopou

14. prosince 2009

Česko nebude spořit ani příští rok. Levicoví poslanci přes nesouhlas vlády přesunuli miliardy na sociální služby, platy úředníků a na platby zemědělcům. Ve stejný čas se Řecko začíná potýkat s fatální krizí způsobenou právě rozhazovačnou politikou.

Paroubkovi sociální demokraté, kteří s pozměňovacími návrhy přišli, se hájí: jde jen o přesunutí peněz mezi položkami rozpočtu. Analytici se však unisono shodují: sociální demokracie lže, výdaje se navýší o dodatečných dvanáct miliard. Schodek rozpočtu tak dosáhne nikoli 163, nýbrž 175 miliard.
Samozřejmě, vzhledem k tomu, že deficit mohl původně činit až 230 miliard, lze stále mluvit alespoň o určitém „zeštíhlení“. To však nemůže zakrýt fakt, že výše českých schodků je tikající časovaná bomba.
Obdobná bomba právě vybuchla vŘecku. Ratingová agentura Fitch snížila ohodnocení státních dluhopisů země. To znamená, že pro řeckou vládu bude nákladnější a obtížnější si půjčovat i splácet dluhy. Důvodem snížení ratingu jsou právě enormní rozpočtové deficity, s nimiž jihoevropská ekonomika hospodaří. Ekonomové otevřeně hovoří o akutní hrozbě krachu Řecka. Poprvé od roku 1948 by tak mohla zbankrotovat některá z evropských zemí – naposledy se to přihodilo Německu.
Česká republika se silně zadlužuje už od začátku tisíciletí, až do krize však bylo rozhazování maskováno solidním růstem ekonomiky. Letos a příští rok ovšem procházíme kritickou fází – dluh státu se totiž zvýší o celou třetinu. Marně ekonomové upozorňovali, že v dobrých časech je třeba šetřit, vytvářet „polštář“ na časy horší. Měli pravdu. Nyní zase mají pravdu v tom, že pokud politici nezmění přístup, rychle se zařadíme po bok Řecka. Jenže, jak vidno, jejich varování je zatím marné.

Vyšlo v Týdnu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře