#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Nerovnost a nestabilita

14. května 2012

POP EKONOMIE

Kdy na Západe započalo nynější rozevírání príjmových nůžek? Kolem roku 1980, píše ve své nové knize Inequality and Instability James Galbraith, syn jednoho z nejproslulejších ekonomu 20. století, Johna Kennetha. Príjmové nůžky se podle Galbraitha juniora od té doby rozevírají po celém svete približne stejným tempem. Kde tkví příčina? V prvé rade prý v rozmachu finančního sektoru.
Až do prelomu 70. a 80. let byly prý svetové ekonomiky, včetně té americké, taženy růstem mezd; hospodářský růst byl v poválečných desetiletích silou, jež príjmové nůžky přivírala. Od 80. let jsou však ekonomiky taženy úvery. K nim má nejsnazší prístup práve financní sektor, jenž s nimi rozehrává své kejkle.
Je treba dodat, že vzestup finančního sektoru nejspíš zacal už počátkem 70. let. Tehdy byly zpřetrhány poslední nitky, které dolar a další meny svazovaly se zlatem. Centrální banky po celém svete tak mohly provádět měnovou expanzi – „tisknout nové peníze“ -, aniž by se musely starat o to, zda mají dost hmotných prostředku (zlata) na jejich krytí. Podle mnohých ekonomu to posléze s peněžní expanzí zkrátka přehnaly, a přispěly tak ke vzniku bublin – napríklad té technologické, jež splaskla roku 2000, nebo té nemovitostní, která svým zp§sobem splaskává dodnes. Jenže práve ekonomové Galbraithova typu doporučovali vypořádat se s důsledky tohoto splasknutí rozsáhlými stimulačními opatřeními.
Avšak stimul spočívá mnohdy v poskytování levného úveru – v nastavení velmi nízkých úrokových sazeb ze strany centrální banky. Lze tedy říci, že čím vetší stimuly budou, tím vetší objem úveru se v ekonomice nakonec bude pravdepodobne realizovat.
U techto penez bude jako první opet financní sektor. Nepovedou tedy stimuly dlouhodobě jen k dalšímu rozevření príjmových nůžek, jež pritom Galbraith tak kritizuje?

Vyšlo v Profitu.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře