Pop-ekonomie
Barack Obama je tuplovaným premiantem. Titul prvního afroamerického prezidenta USA už mu nikdo nevezme, nyní mu přibylo další prvenství – časopis Newsweek jej označil i za „prvního gay prezidenta“. A na titulce mu nasadil duhovou svatozář, jež se v předvolebním klání bude jistě hodit. Gayové a lesby, jejichž sňatkům dal své „ano“ (pročež ty mediální ovace), totiž tvoří významnou socioekonomickou skupinu.
Obamův krok navíc zřejmě kvitují nejen homosexuálové. Dost možná si jím naklání i hojné počty mladých lidí – bez ohledu na sexuální orientaci.
V posledních desetiletích se totiž zásadně mění model rodiny.
V tradičním pojetí fungovala rodina tak trochu jako malá firma o dvou zaměstnancích, z nichž jeden vydělával peníze a druhý věnoval svůj čas péči o rodinný krb a potomstvo. Odtud plyne ono okřídlené „protiklady se přitahují“ – i charakterově odlišní lidé mohli tvořit pevný manželský svazek, pakliže se efektivně doplňovaly jejich ekonomické role ve firmičcerodince.
Alespoň na Západě je však toto tradiční pojetí stále očividněji vytěsňováno takzvanými hedonickými svazky.
S technologickým rozvojem, k němuž došlo zejména po druhé světové válce, totiž už není třeba, aby se role dělily; žena už není celoživotně uvázána k dětem, valše a plotně, ale může daleko více času věnovat vydělávání peněz. Protiklady se tak přestávají přitahovat, mnohem zásadnější je totiž nalézt spřízněnou duši – sdílet zkušenosti a zážitky.
Zatímco před 100 lety byl sňatek homosexuálů nemyslitelný nejen společensky a nábožensky, ale zejména ekonomicky (firma, kde dva dělají totéž, také nebývá zrovna vzorem efektivnosti), v éře hedonických svazků už svůj značný – ekonomický – přínos má. A politici (zvláště před volbami) to pochopitelně vnímají. A tleskají i mnozí mladí – jimž už je koncept manželství coby firmy zcela cizí.
Vyšlo v Profitu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.