Popekonomie
Britský europoslanec Nigel Farage je naprosto jiný než většina jeho kolegů. Je to úkaz. „Mám jinou motivaci. Nejsem kariérní politik,“ vysvětlil autorovi Popekonomie při své nedávné pražské návštěvě. Nebere si servítky, kašle na politickou korektnost, a kritici mu vyčítají, že i na slušné chování. Hitem na YouTube je jeho proslov, v němž „prezidenta Evropské unie“ Hermana van Rompuye, přesněji jeho charisma, přirovnává k „mokrému hadru na podlahu“. Přímo na půdě Evropského parlamentu. Přiznává, že jeho odlišná motivace pramení do značné míry z toho, že má za sebou jinou kariéru než typický europoslanec. V Evropském parlamentu zasedá od roku 1999, ale až do roku 2002 řídil makléřskou společnost zabývající se obchodem s komoditami. „Učinil jsem velké finanční oběti, abych mohl práci poslance dělat. Stálo mě to hodně peněz, abych šel do politiky.“ Peněz, které si mohl vydělat právě na burze. „Udělal jsem to pro své přesvědčení, svou víru. Pro kolegy poslance je ale hlavní motivací často jen setrvání v té funkci, kterou mají,“ říká.
Někteří kolegové europarlamentu mají Farage za mentálně retardovaného, on však říká, že se s jeho názory alespoň soukromě – ztotožňuje stále více evropských politiků. A jsou to názory nezvykle otevřené. „Čím déle bude euro přežívat, tím pravděpodobněji dá vzniknout extrémnímu nacionalismu,“ říká Farage. „Když jsou lidé zbaveni demokracie, sebeúcty a hrdosti, nebuďme holt překvapeni ani takovými vyústěními.“
Celkově je ale optimista. Pravda, očekává, že nynější eurokrize povede k nástupu radikálních myšlenek. Ty však budou radikální jen ve své odlišnosti od nynějšího, europolitiky stále ještě většinově přijímaného pohledu na integraci Evropy, který však ústí spíše jen v její postupný hospodářský rozvrat. Historie se údajně bude opakovat. „60. a 70. léta značila – v Británii i jinde – vítězství politiky konsensu. Nebylo přílišného rozdílu mezi levicí a pravicí.
Když však konsensus selhal, přišla radikálně čerstvá idea, a to thatcherismus. Stejný proces se odehrává nyní v EU. Jsme svědky selhání.
A brzy se dočkáme radikálně čerstvých idejí v evropské politice.“
Vyšlo v Týdnu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.