Pop-ekonomie
Každý hlas se počítá, platí ve volbách. A to i v těch z nejsledovanějších OE v klání o úřad amerického prezidenta. Hlas každého z více než čtyř stovek špičkových ekonomů si však Obamův vyzývatel Mitt Romney, jemuž v otevřeném dopise vyjádřili podporu, může započítat rozhodně více než jednou.
Psaní, jejž signovalo i pět laureátů ekonomické Nobelovy ceny či třeba bývalý americký ministr financí (a později též ministr zahraničních věcí) George Shultz, totiž přesvědčí i spoustu dalších voličů, kteří dosud váhali.
Jeden ze signatářů dopisu, Richard Vedder z Univerzity státu Ohio, osvětlil autorovi Pop-ekonomie, proč se rozhodl jej podepsat.
„Obamovo znovuzvolení by bylo hotovou zkázou pro celé americké hospodářství.“ Zato Romneyho předvolební prohlášení, pokud se dočkají naplnění v praxi, prý mají značný potenciál nejsilnější ekonomiku světa konečně úplně zotavit. „Romney se například dušuje, že nebude zvyšovat daně.“ Zatímco Obama plánuje daň z příjmů na úrovni 35 nebo 40 procent, dostane-li se do Bílého domu bývalý guvernér státu Massachusetts, tato daň má dosáhnout jen dvaceti procent.
Nicméně ani Romney není zmíněnými ekonomy vnímán jako zaručená spása. „Vidím jej zatím spíše jako menší zlo. Jen čas ukáže, zda dokáže naplnit potenciál a být opravdu dobrým prezidentem, jenž Spojeným státům vrátí prosperitu,“ líčí Vedder. Podle jeho slov totiž Romney ještě v úřadu guvernéra učinil i několik nešťastných kroků OE například dopustil expanzi vládního angažmá v massachusettském zdravotnictví.
Liberální ekonomy Vedderova typu si však Romney naklonil minulý víkend, když se po jeho boku začal objevovat Paul Ryan OE coby kandidát na viceprezidenta. „Znám Ryana docela dobře. Coby mladík čítával texty klasiků liberalismu,“ vybavuje si Vedder. „Je to přesvědčený obhájce svobodného trhu.“ Ryan ideologicky vybarví dosud z tohoto hlediska docela bezbarvého Romneyho, shodují se komentátoři.
400 špičkových ekonomů plus jeden Ryan navrch Romneymu nejspíše přinesou mnohem více než jen 401 hlasů. A i nějaké to ideové zabarvení. Zda to však bude na Obamu stačit, to se pochopitelně teprve uvidí. V listopadu.
Vyšlo v Týdnu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.