Pop-ekonomie
Přišel mi zajímavý komentář od Petera Schiffa, muže, jenž jako jeden z mála doopravdy předpověděl finanční krizi. Poohlíží se v něm za nedávno oznámeným třetím kolem pumpování nových dolarů ve velkém do finančního systému čili za kvantitativním uvolňováním III.
Americká centrální banka při něm pumpuje dolary do ekonomiky tak, že za ně nakupuje prašivé dluhopisy kryté obtížně dobytnými půjčkami na bydlení, pozůstatek kolosální nemovitostní bubliny v USA. Pokud bude s těmito nákupy pokračovat v oznámeném tempu (40 miliard dolarů měsíčně), do června 2015 podle Schiffa vytvoří 1,32 bilionu nových dolarů. To odpovídá velikosti 14. největší světové ekonomiky. Americká centrální banka tedy pouhým tištěním nových peněz nepodložených růstem výkonu a produktivity tamní ekonomiky, o krytí zlatem či čímkoli jiným hmatatelným ani nemluvě, za necelé tři roky uměle vytvoří „ekonomiku“ větší, než je ta mexická, jihokorejská nebo indonéská.
To ale není vše, pokračuje Schiff. Americká centrální banka totiž pokračuje se svou další „záchrannou operací“, a sice s operací Twist, kterou zahájila loni v září a jež spočívá ve změně („twistu“) ve skladbě vládních dluhopisů bankou držených. Pokud se zkombinuje objem vykoupených dluhopisů v rámci obou operací, jak kvantitativního uvolňování III, tak operace Twist, dospějeme do poloviny roku 2015 k celkové sumě 2,8 bilionu nově napumpovaných dolarů. Tato suma již odpovídá velikosti páté největší globální ekonomiky. Centrální banka USA tak dá uměle vzniknout „ekonomice“ větší, než je ta francouzská, italská či brazilská!
V létě 2007, když Schiff varoval před finanční krizí, prohlásil tehdejší nejvyšší šéf bankovního kolosu Citigroup Charles Prince cosi v tom smyslu, že trhy překypují penězi, a bankéři tudíž tancují, co to dá – rozuměj: rizikově investují. Bankéři dotancovali k finanční krizi, z níž je nákladně dostávají jejich kolegové z centrálních bank. Snad se „nedotwistují“ a „nedouvolňují“ k nějaké další zkáze. Kdo by křísil je? *
Vyšlo v Týdnu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.