Yaron Brook, přední objektivistický ekonom a výkonný ředitel kalifornského Institutu Ayn Randové (viz rozhovor na str. 54), shrnuje svoji životní filozofii takto: „Objektivismus je sekulární filozofie, založená na hodnotách, na morálce… na absolutistickém morálním kódu.
Přeje kapitalismu, individualismu, hájí svobodu.“ Právě ruská rodačka Randová, vlastním jménem Alisa Zinověvna Rosenbaumová, je zakladatelkou objektivismu, směru, jehož přívržencem byl zejména v první polovině své kariéry Alan Greenspan, až do roku 2006 šéf americké centrální banky, a který dnes v rostoucí míře ovlivňuje vrcholné byznysmeny, zatím hlavně v USA.
„Od té doby, co byl Obama zvolen, se prodalo půldruhého milionu výtisků románu Atlas Shrugged,“ ilustruje Brook současný objektivistický rozmach. Atlas Shrugged, vrcholné dílo Randové, je jakousi biblí objektivismu.
I když označení „bible“, byť přenesené, by objektivisté zřejmě příliš neuvítali, neboť svoji filozofii staví přísně na rozumu, na racionálnu, na faktech, pročež jim jakékoli náboženství je jen „primitivní filozofií“, řečeno s Brookem. Zároveň ale odmítají „nihilistické levičáctví“, které je často jedinou alternativou k životu ve víře. Filozofie objektivismu otevírá cestu k hodnotovému a morálnímu ukotvení, aniž je člověk věřícím či mystikem. „Někteří si například myslí, že bez víry nemohou vést morální život. Ale to odmítáme – víra nutná není,“ líčí Brook.
Ostatně, samotný Brookův osud dost vypovídá o síle a přesvědčivosti Atlas Shrugged. „Četl jsem tu knihu ve svých šestnácti, ještě v Izraeli, kde jsem se narodil a vyrůstal. Když jsem to četl, byl jsem oddaným socialistou, kolektivistou, jako vlastně kdokoli jiný v Izraeli. Ta kniha celkově změnila můj život.“ Dnes je Brook přesvědčeným stoupencem kapitalismu – jediného společenského uspořádání, které souzní s principy objektivismu. Není sám, koho kniha „dostala“. „Většina nejvyšších šéfů velkých amerických firem vám dnes řekne, že Atlas Shrugged či obecně knihy Randové jsou velmi důležitým čtením,“ dodává.
Vyšlo v Týdnu.
Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.