#Lukáš Kovanda, Ph. D.

Marxova favoritka?

10. října 2013

Dolaru povládne žena, jinou změnu nečekejme

Kdyby Karel Marx řídil svět, jmenoval by do čela centrální banky Janet Yellenovou. Tato slova, jež ve vysílání stanice CNBC zazněla z úst jistého akciového analytika, trochu narušují jinak docela svorný potlesk, jehož se pravděpodobné nové šéfce americké centrální banky dostává. Onen analytik však nemusí být tak úplně lunetik. Doplnil, že pakliže se Yellenová vskutku stane „vládkyní dolaru“, zachová, ne-li upevní dosavadní kurz centrální banky. Ten spočívá v neustávajícím pumpování peněz do finančního systému, jež však zjevně nemá kýžený efekt. A dlouhodobě může ústit v ekonomický debakl. Kovaní marxisté druhé půle dvacátého století též lpěli na udržení statu quo – za revizionisty označovali kdekoho, až se centrálně plánovaný socialismus zhroutil pod tíhou dlouhodobé neefektivity.
Pro povrchní hodnotitele bude dostatečnou změnou, narušením kontinuity, Yellenové pohlaví. To, že je dějinně první ženou v čele centrální banky USA. Vlk v rouše beránčím, říká se; stojatost v rouše změny, platí však dost možná pro ni. Totiž to, že se v převážně mužském světě dostala tak vysoko, vůbec nemusí být znakem nějaké její – profesní – odlišnosti či výjimečnosti. Právě naopak. Mohla si jen skvěle osvojit umění splývat s okolím, nevyčnívat, držet se linie.
Establishment tyto své „pilné a oddané žačky“ momentálně vítá. Jako ženy představují změnu, a přitom zjevně žádnou nejsou. Mazané. Mezinárodnímu měnovému fondu šéfuje Christine Lagardeová, ruské centrální bance nově Elvira Nabiullinová. To vše v čase, kdy globální ekonomika prochází zásadní proměnou, jíž se establishment z pochopitelných důvodů obává, a v čele podobně rozhodujících institucí by měli stát ženy či muži, kteří budou činit úplně něco jiného než konzervovat stávající stav.

Vyšlo v Lidových novinách.

Lukáš Kovanda

Lukáš Kovanda, Ph.D., je český ekonom a autor ekonomické literatury. Působí jako hlavní ekonom Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomická témata, investice i nové fenomény typu sdílené ekonomiky, kryptoměn či fintechu. Přednáší na Národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze.
Je členem vědeckého grémia České bankovní asociace.

Více o mně

Odebírejte ekonomické komentáře